- Reklama -
czwartek, 21 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaBankiPrzedsiębiorca a zasiłek chorobowy

    Przedsiębiorca a zasiłek chorobowy

    Kiedy przedsiębiorca nabywa prawo do zasiłku chorobowego?
    Przedsiębiorca musi obowiązkowo wpłacać składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe oraz wypadkowe. Jedynie przy ubezpieczeniu chorobowym ma pewną dowolność i może je opłacać, choć nie ma takiego obowiązku. Przystąpienie do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego następuje od dnia wskazanego w dokumencie ZUS ZUA. Przystąpienie do ubezpieczenia chorobowego nie oznacza, że jednak, że osoba prowadząca działalność gospodarczą automatycznie nabywa prawo do zasiłku chorobowego. W tym bowiem przypadku takie świadczenie można otrzymać dopiero po 90 dniach nieprzerwanego podlegania ubezpieczeniu. Nieprzerwane podleganie ubezpieczeniu chorobowemu oznacza opłacanie składek w terminie określonym dla danego płatnika. W sytuacji, gdy składka nie została opłacona terminowo, wówczas podleganie ubezpieczeniu chorobowemu zostaje przerwane od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego, za który nie opłacono w terminie składki. Ograniczony czas pobierania zasiłku
    Zasiłek chorobowy przedsiębiorcy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy z powodu choroby lub niemożności wykonywania pracy z przyczyn zrównanych z niezdolnością do pracy z powodu choroby. Czas jego otrzymywania jest jednak ograniczony, bowiem maksymalnie przysługuje przez 182 dni. Jeżeli niezdolność do pracy spowodowana została gruźlicą lub występuje w czasie ciąży okres ten ulega wydłużeniu do 270 dni.


    Podstawa naliczenia zasiłku chorobowego

    Co do zasady miesięczny zasiłek chorobowy wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku. Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego ubezpieczonemu stanowi przeciętny miesięczny przychód za 12 miesięcy kalendarzowych nieprzerwanego ubezpieczenia, poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Jeżeli ubezpieczenie trwało krócej niż 12 miesięcy kalendarzowych, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi przeciętny miesięczny przychód z faktycznego okresu ubezpieczenia, za pełne kalendarzowe miesiące ubezpieczenia. Przy ustalaniu podstawy wymiaru tego świadczenia uwzględnia się kwoty stanowiące podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu kwoty odpowiadającej 13,71% podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe. Co ważne, za okres pobierania zasiłku chorobowego przedsiębiorca nie musi opłacać składek na ubezpieczenia społeczne. W przypadku, gdy prawo do świadczenia powstanie lub wygaśnie w trakcie miesiąca, wówczas podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, obowiązującą przedsiębiorcę za dany miesiąc zmniejsza się proporcjonalnie.


    Jakie dokumenty należy złożyć do ZUS?

    Podstawę wypłaty zasiłku chorobowego stanowi zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy. Powinno być ono wystawione przez lekarza na specjalnym druku, jakim jest druk ZUS ZLA. Ponadto przedsiębiorca musi złożyć specjalne zaświadczenie płatnika składek, na druku ZUS Z-3a. Należy pamiętać, że oryginały tych dokumentów trzeba dostarczyć do ZUS w nieprzekraczalnym terminie 7 dni, liczonym od daty wystawienia zwolnienia. Można to zrobić osobiście albo wysłać listem poleconym.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE