- Reklama -
środa, 20 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaBiznesPrzedsiębiorcy zaoszczędzą na składkach ZUS, ale dopiero od 1 stycznia 2018 roku

    Przedsiębiorcy zaoszczędzą na składkach ZUS, ale dopiero od 1 stycznia 2018 roku

    Dłuższy okres preferencyjnych składek dla przedsiębiorców

    Każdy, kto prowadzi działalność gospodarczą może obecnie korzystać  obniżenia kosztów ZUS przez pierwsze 2 lata. Po tym okresie zmuszony jest ponosić pełną wysokość składki na ubezpieczenie społeczne. Niejednokrotnie kwota ta staje się zaporowa i przedsiębiorcy albo przechodzą w szarą strefę, albo decydują się na zawieszenie bądź likwidację własnej działalności. Remedium na zaistniały problem stanowić ma wydłużenie, od 1 stycznia 2018 roku, okresu preferencyjnych składek ZUS. Skorzystają nie tylko przedsiębiorcy, którzy dopiero po raz pierwszy rozpoczną działalność gospodarczą, ale także ci, którzy wznowią swą aktywność po dłuższej przerwie.

    Ukłon nie tylko w stronę nowych przedsiębiorców

    Projekt ustawy zakłada, że z preferencyjnego 3 – letniego okresu mogliby korzystać przedsiębiorcy, którzy dopiero zarejestrują swoją firmę po 1 stycznia 2018 roku, z tym zastrzeżeniem, że z preferencyjnych składek mogą skorzystać osoby podejmujące działalność po raz pierwszy lub po długiej przerwie. Jak wynika z projektu, przedsiębiorca będzie miał prawo korzystać z preferencyjnej składki w okresie aktywności zawodowej, o ile czas pomiędzy prowadzeniem poszczególnych działalności wynosi ponad 60 miesięcy.

    Nowe zasady opłacania składek

    Resort pracy wskazuje, że trzeci rok działalności jest kluczowy dla funkcjonowania firmy. Stąd też propozycja, by okres preferencyjnego opłacania składek wydłużyć z 2 do 3 lat. Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne wynosiłaby 30% minimalnego wynagrodzenia w pierwszym i drugim roku prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej oraz 60% minimalnego wynagrodzenia w trzecim roku. Dopiero po 3 latach osoby te zaczęłyby opłacać składkę na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru wynoszącej co najmniej 60% przeciętnego wynagrodzenia (obecnie po 2 latach).

    Źródło:
    Oficjalna strona Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej 

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE