Spis treści
SLIM VAT
SLIM VAT to akronim utworzony ze słów simple, local and modern. Projekt SLIM VAT wprowadza zmiany w VAT w czterech obszarach. Zdaniem wiceministra finansów Jana Sarnowskiego, SLIM VAT oznacza podatek prosty w obsłudze, dostosowany do lokalnej specyfiki państwa, w którym funkcjonuje.
Szczegóły pakietu SLIM VAT
System SLIM VAT ma zawierać rozwiązania dotyczące faktur korygujących. W odniesieniu do faktur korygujących in-minus zniesiony zostanie warunek uzyskania potwierdzenia otrzymania faktury korygującej przez nabywcę towarów lub usługobiorcę. Podatnik będzie dokonywał obniżenia podstawy opodatkowania i VAT należnego już w okresie wystawienia faktury korygującej pod warunkiem, że z posiadanej przez niego dokumentacji wynika, że uzgodnił z nabywcą towaru lub usługobiorcą warunki transakcji. W tym samym okresie nabywca będzie zobowiązany do odpowiedniej korekty podatku naliczonego, która wynika z uzgodnienia pomiędzy podatnikami.
W przypadku faktur korygujących in-plus, w ustawie o VAT wprowadza się przepisy wskazujące sposób ich rozliczenia (zwiększających podstawę opodatkowania). Dotychczas podatnicy bazowali tylko na linii interpretacyjnej i orzecznictwie. Po zmianie podatnicy zyskają pewność co do właściwego sposobu rozliczenia – rozliczenie będzie dokonywane na bieżąco w okresie wystawienia faktury korygującej (w związku z przyczynami zaistniałymi po dokonaniu sprzedaży).
Wydłużenie terminu do odliczenia VAT
Pakiet rozwiązań zakłada również wydłużenie terminu do odliczenia VAT na bieżąco do czterech miesięcy ( o 1 miesiąc ). Podatnik będzie mógł ująć fakturę łącznie w ciągu czterech miesięcy bez konieczności korygowania deklaracji, co wyeliminuje częste i niepotrzebne de facto korekty VAT.
Odliczanie VAT z faktur za nabycie usług noclegowych w celu ich odsprzedaży
SLIM VAT zawiera rozwiązanie umożliwiające odliczenie VAT z faktury za usługi noclegowe nabyte na rzecz swojego klienta biznesowego. Oznacza to likwidację zakazu odliczenia dla podatników nabywających takie usługi w celu ich odsprzedaży.
Zwiększenie limitu na prezenty o małej wartości
Resort finansów uznał za zasadne podniesienie kwoty dla jednorazowych prezentów o małej wartości z 10 zł do 20 zł.
Wybór zasady przeliczenia kursu walut
Podatnik będzie mógł wybrać do VAT zasady przeliczenia kursu walut jak dla przeliczenia przychodu w podatku dochodowym. Przykładowo podatnik VAT świadczący usługę budowlaną B2B stosuje obecnie dwa różne kursy (dla VAT w dacie z dnia przed wystawieniem faktury, dla PIT/CIT w dacie z dnia przed wykonaniem usługi). Po zmianie przepisów będzie mógł ustalić jeden wspólny kurs walut do rozliczenia transakcji w VAT i PIT/CIT.
Źródło:
Oficjalna strona MF.