- Reklama -
środa, 20 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaFinanseSprawy urzędowe cię przerastają? Skarbówka sama sporządzi twój PIT za 2017 rok

    Sprawy urzędowe cię przerastają? Skarbówka sama sporządzi twój PIT za 2017 rok

    Wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe i korzyści z tego płynące

    Urząd skarbowy proponuje swoim podatnikom wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe (tzw. PFR, z ang. pre-filled tax return).  Może to być:

    • PIT-37 – jeśli uzyskałeś przychody z zatrudnienia,
    • PIT-38 – jeśli uzyskałeś przychody z kapitałów pieniężnych (np. przychody ze zbycia akcji).

    PFR jest przygotowany wyłącznie na podstawie informacji otrzymanych od płatników oraz od organów rentowych. Podatnik, który chce skorzystać z powyższej usługi powinien jednak sprawdzić poprawność danych wykazanych w udostępnionym zeznaniu. Można je uzupełnić o:

    • ulgi i odliczenia,
    • dane OPP, której chcesz przekazać 1% swojego podatku,
    • dodatkowe przychody oraz koszty uzyskania przychodów.

    Skorzystanie z PFR minimalizuje ryzyko błędów rachunkowych lub pomyłek, które można popełnić przy samodzielnym przepisywaniu danych z informacji od płatników (np. z PIT-11). W tej opcji to urząd skarbowy wpisuje za podatnika przychody, koszty uzyskania przychodów i składki na ubezpieczenia, wykazane w informacjach złożonych przez twojego pracodawcę. Dla samego podatnika istotna korzyścią jest to, że szybciej otrzyma też zwrot nadpłaconego podatku.

    Ze wstępnie wypełnionego PIT za 2017 r. można skorzystać na Portalu Podatkowym Ministerstwa Finansów do 30 kwietnia 2018 r. Uwaga! Pełnomocnik nie może pobrać za podatnika PFR.

    Urząd skarbowy sporządzi twój PIT

    Osoby, które nie chcą same wypełniać rocznego PIT, mogą zostać wyręczone przez urząd skarbowy. Wystarczy, że złożą wniosek o sporządzenie zeznania podatkowego PIT-WZ – za pośrednictwem Portalu Podatkowego, bankowości elektronicznej lub systemu e-Deklaracje.
    PIT-WZ można składać do 16 kwietnia 2018 r. Urząd skarbowy w ciągu 5 dni roboczych e-mailowo poinformuje o sporządzeniu zeznania (na adres wskazany we wniosku). Po otrzymaniu propozycji zeznania podatnik może je odrzucić lub zaakceptować. Jeśli nie zrobi nic do 30 kwietnia 2018 r., będzie to oznaczać złożenie zeznania.

    1 procent podatku dla OPP (PIT-OP)

    Emeryci i renciści, którzy chcą przekazać 1% swojego podatku dla wybranej organizacji pożytku publicznego, mogą do 30 kwietnia 2018 r. złożyć oświadczenie PIT-OP (dostępne w formie elektronicznej i papierowej). Urząd skarbowy samodzielnie wyliczy kwotę 1 proc. podatku i przekaże ją wskazanej OPP. W ten sposób oszczędza się czas i nie trzeba wypełniać całego zeznania podatkowego.

    Usługi dla każdego

    Oferowane usługi są dostępne dla każdego podatnika. Świadczy o tym fakt, że  aby skorzystać z PFR, PIT-WZ i PIT-OP nie trzeba posiadać płatnego podpisu elektronicznego.

    Źródło:
    Oficjalna strona Ministerstwa Finansów.
     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE