- Reklama -
środa, 20 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaFinanseUstawy o odwróconym kredycie hipotecznym nie będzie!

    Ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym nie będzie!

    Renta dożywotnia bezpieczna już dzisiaj
    Eksperci rynkowi, prawnicy i środowisko naukowe podczas debaty w Krajowej Izbie Gospodarczej przyznali, że renta dożywotnia jest potrzebna polskim seniorom, którzy są w ciężkiej sytuacji finansowej. Już teraz osoby starsze mogą z niej korzystać. Firmy wypłacają im dodatkowe, comiesięczne pieniądze, dzięki którym ich klientów stać m.in. na opiekę medyczną, lepsze jedzenie i przyjemności. Co więcej te oferty mogą być bezpieczne w obecnej sytuacji, bez dodatkowej ustawy. Polskie prawo, a dokładniej Kodeks Cywilny, pozwala firmom dbać o interesy seniorów, którzy w zamian za przekazanie funduszowi hipotecznemu prawa własności do mieszkania chcą otrzymywać dożywotnio rentę.

    To jakie zapisy powinny znaleźć się w umowach?
    Podstawą bezpiecznej renty dożywotniej są odpowiednie zapisy w umowach, dzięki którym klienci mogą być spokojni o prawo do dożywotniego zamieszkania w swoim mieszkaniu i pewni comiesięcznych wypłat pieniędzy. Najważniejszym zapisem jest niezbywalne prawo do dożywotniego użytkowania nieruchomości wpisane w akcie notarialnym. Dzięki temu zabezpieczeniu klient będzie jedynym użytkownikiem i posiadaczem nieruchomości, bez względu na kondycję finansową funduszu.

    Kolejnym ważnym zabezpieczeniem jest hipoteka umowna, która stawia seniora w pozycji bezpiecznej do odzyskania należnej mu renty lub całego mieszkania w sytuacji, gdy fundusz zaprzestanie wywiązywania się z warunków umowy.

    Trzecim, istotnym zapisem jest oświadczenie funduszu o poddaniu się egzekucji na mocy art. 777 par. 1 pkt. 5 KPC, który ułatwia seniorowi dochodzenie swoich należności. Zapis ten ułatwia seniorowi dochodzenie swoich należności. Klient udaje się do sądu, nie w celu potwierdzenia zasadności jego roszczeń, ale w celu nadania klauzuli wykonalności – czyli przesłania zaleceń do komornika.

    Dzięki tym trzem zabezpieczeniom emeryt, który podpisze umowę z funduszem hipotecznym ma gwarancję wypłaty renty dożywotniej i mieszkania w swoim mieszkaniu do końca życia.


    Nie doczekamy się ustawy
    „Do tej pory urzędnicy zachęcali seniorów, by wstrzymali się z decyzja o skorzystaniu z renty dożywotniej do momentu, aż stworzą ustawę o odwróconym kredycie hipotecznym. Ostanie wypowiedzi w tej sprawie przedstawicieli resortów gospodarki oraz finansów jasno pokazują, że emeryci byli zwodzeni. Obserwując, na jakim etapie są prace, możemy jasno stwierdzić, że ustawy w ciągu najbliższych kilku lat nie będzie, zatem dalsze czekanie nie ma sensu. Przecież na rynku już teraz działają firmy, takie jak Fundusz Hipoteczny Familia, które dbają o interesy seniorów. Ustawa zatem nie zwiększy bezpieczeństwa naszych klientów, a zobowiążę inne firmy do stosowania zabezpieczeń jakie my już teraz stosujemy.” – mówi Katarzyna Brzeska Miksa, Prezes Funduszu Hipotecznego Familia.


    Fundusz Hipoteczny Familia oferuje seniorom rentę dożywotnią w oparciu o zapisy Kodeksu Cywilnego (art. 906-908). Klienci, co miesiąc do końca życia otrzymują określoną kwotę pieniędzy w zamian za przeniesienie własności mieszkania, domu lub działki na fundusz hipoteczny. Wysokość świadczenia zależy od wartości nieruchomości, wieku oraz płci klienta. Ze świadczenia mogą skorzystać osoby powyżej 65 roku życia, które są właścicielami mieszkania (domu, działki).

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE