Definicja
W rozumieniu przepisów Ustawy transakcja handlowa to umowa, której przedmiotem jest odpłatna dostawa towaru lub odpłatne świadczenie usługi, zawierana między podmiotami wykonującymi działalność gospodarczą lub zawodową w zakresie wykonywanej przez nich działalności.
Strony
Ustawa dość szczegółowo określa kto może zostać uznany za stronę transakcji handlowej. Będą to przede wszystkim przedsiębiorcy w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców, a zatem: osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, wykonująca działalność gospodarczą, a także wspólnicy spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej.Przy czym Ustawa nie ogranicza swojego zastosowania jedynie do osób wymienionych w definicji przedsiębiorcy.Co istotne, przepisom Ustawy podlegają również osoby prowadzące działalność rolniczą do których nie ma zastosowania Prawo przedsiębiorców, a także osoby wykonujące wolny zawód.Ponadto za strony transakcji handlowej uznaje się oddziały i przedstawicielstwa przedsiębiorców zagranicznych, oraz podmioty publiczne w zakresie ustawy Prawo zamówień publicznych. Przepisów Ustawy nie stosuje się w stosunkach między przedsiębiorcami, a konsumentami.
Przedmiot umowy.
Zgodnie z powołaną wyżej definicją umowa powinna z jednej strony obejmować dostawę towarów lub świadczenie usług, a z drugiej strony obowiązek zapłaty wynagrodzenia pieniężnego. Zarówno towar i usługę powinno się interpretować szeroko. Przez towar należy rozumieć każdy rodzaj rzeczy który może być przedmiotem obrotu gospodarczego, a przez usługę podejmowanie czynności na rzecz drugiej strony lub umożliwianie takich czynności. Wynagrodzeniem za towar lub usługę będzie świadczenie pieniężne, czyli określona ilość pieniędzy do zapłaty. Zobowiązanie każdej ze stron musi mieścić się w zakresie wykonywanej przez nie działalności gospodarczej lub zawodowej.
Podsumowanie.
Pod pojęciem transakcji handlowej będzie mieściła się zatem znaczna większość wszystkich umów zawieranych w szeroko pojętym obrocie gospodarczym.
Zawierając transakcję handlową strony zobowiązane są przepisami ustawy do ustalania stosunkowo krótkich terminów zapłaty. Zasadniczo termin zapłaty nie może bowiem przekraczać 60 dni. Natomiast brak zapłaty w terminie wiąże się z konsekwencjami. Wierzyciel na mocy Ustawy posiada prawo do naliczania odsetek ustawowych za opóźnienie w transakcjach handlowych których wartość jest większa niż zwykłych odsetek ustawowych. Ponadto wierzycielowi przysługuje rekompensata za koszty odzyskiwania należności w zryczałtowanej kwocie określonej przepisami Ustawy, jednak nie mniejszej niż 40 euro. Długotrwałe unikanie płatności lub ustalanie niekorzystnych terminów zapłaty może skutkować nawet nałożeniem kar administracyjnych przez odpowiednie organy.
Jeżeli jesteś przedsiębiorcą, który boryka się z problemem terminowych płatności od swoich klientów to dobrym pomysłem będzie skorzystanie z usług profesjonalnej pomocy specjalistów od monitorowania płatności i windykacji.
System VIBIL dostarczany i obsługiwany przez zespół specjalistów i prawników z Grupy Kreos spełnia profesjonalne wymagania, ułatwia przedsiębiorcom dochodzenie zapłaty od dłużników z wykorzystaniem uprawnień przewidzianych Ustawą o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych.