Spis treści
Większa informatyzacja
Podstawowym celem wprowadzenia nowych przepisów jest dostosowanie ogólnie pojętego postępowania cywilnego do nowych technologii. W związku z tym procedura sądowa, szczególnie ta egzekucyjna, ma zostać w dużej części przeniesiona do rzeczywistości wirtualnej. Dzięki zmianom, komornicy w sieci będą mogli:
- przeprowadzać licytacje nieruchomości,
- zajmować rachunki bankowe dłużników, przeciwko którym toczy się postępowanie egzekucyjne.
Elektroniczna korespondencja
Zarówno komornicy, jak i banki zostaną zmuszeni do założenia kont w specjalnie przygotowanym systemie teleinformatycznym. Pozwoli to na lepsza komunikację i sprawniejsze prowadzenie postępowania egzekucyjnego – przyspieszy jednocześnie zajmowanie rachunków bankowych dłużników. Obowiązek elektronicznej wymiany korespondencji obejmie także organy podatkowe oraz administracyjne organy egzekucyjne.
Skasowany obowiązek
Do tej pory wskazanie sposobu egzekucji obciążał wierzyciela – we wniosku o wszczęcie postępowania egzekucyjnego trzeba bowiem zaznaczyć w jaki sposób komornik ma wyegzekwować konkretny dług (np. poprzez zajęcie rachunku bankowego dłużnika, poprzez zajęcie ruchomości lub nieruchomości dłużnika itp.). Po wejściu zmian prawnych w życie, wierzyciele zostaną zwolnieni z powyższego obowiązku. Wierzyciel będzie mógł jedynie wskazać te sposoby egzekucji, co do których nie jest zainteresowany (będzie mógł wskazać np. że nie chce egzekucji z ruchomości dłużnika).
Egzekucja z ruchomości po nowemu
Dosyć ważne zmiany powstaną w zakresie egzekucji dokonywanej z ruchomości należących do dłużnika – po nowelizacji ruchomości nie będą mogły być sprzedawane wcześniej niż po upływie 2 tygodni od dnia uprawomocnienia się zajęcia. Do tej pory obowiązywał termin – nie wcześniejszy niż 7 dnia od zajęcia ruchomości dłużnika.
Uwaga!
Jeśli chcesz szybko i poprawnie przygotować Skargę na czynność komornika przejdź do formularza »
Skarga na komornika
Nie zmieni się jednak możliwość składania skarg na komorników prowadzących postępowania egzekucyjne. W tym zakresie nadal będzie obowiązywać skarga na wykonywane przez nich czynności – dodajmy jednak, że modyfikacji ulegnie sposób jej składania. Powyższe pismo będzie można wnieść do sądu za pośrednictwem komornika, który dokonał zaskarżonej czynności. Jeżeli komornik uzna skargę za uzasadnioną w całości, to będzie mógł ją uwzględnić, co zwolni go z obowiązku przekazania jej do sądu. Nastąpi również wyeliminowanie przypadków wniesienia skargi do niewłaściwego sądu oraz konieczności umarzania postępowania przez sąd w razie uwzględnienia skargi przez komornika. Jednym słowem – skarżenie wadliwych czynności komorniczych ma być prostsze i szybsze.
Na zakończenie przypomnijmy, że uprawnionymi do wniesienia powyższej skargi są strona lub inna osoba, której prawa zostały przez czynności lub zaniechanie komornika naruszone bądź zagrożone. Skargę wnosi się do sądu w terminie tygodniowym od dnia czynności lub od dnia zawiadomienia o dokonaniu czynności strony lub osoby, której prawo zostało przez czynności komornika naruszone bądź zagrożone, a w braku zawiadomienia – od dnia, w którym czynność powinna być dokonana.