- Reklama -
czwartek, 21 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaMajątek i pieniądzeSprzeciw od wezwania do zapłaty

    Sprzeciw od wezwania do zapłaty

    Czym jest sprzeciw?

    W wielkim skrócie jest to odmowa zapłaty kwoty żądanej przez wzywającego – nie ma przy tym znaczenia jak wielka suma pieniężna została wskazana w wezwaniu do zapłaty. Innymi słowy, sprzeciw od wezwania do zapłaty wystawionego przez wierzyciela jest dokumentem sporządzanym przez osobę, która otrzymała takie pismo i nie zgadza się na zapłatę wskazanej w nim kwoty. Innymi słowy jest to odpowiedź dłużnika lub osoby, którą uznaje się za dłużnika. W sprzeciwie, jak wskazuje na to sama nazwa, uzasadniamy dlaczego nie zapłacimy żądanej sumy pieniężnej – np. dlatego, że nie zaciągaliśmy żadnego zobowiązania. Sprzeciw jest wysyłany na adres wierzyciela – nadawcy wezwania do zapłaty.

    Nie każde wezwanie do zapłaty oznacza, że musisz zapłacić określoną kwotę pieniężną. Czasami takie pismo jest wystawiane przez pomyłkę lub na celu wyłudzenie pieniędzy. Kiedy zatem nie powinieneś płacić długu? Przede wszystkim wtedy, gdy go w ogóle nie zaciągałeś, zrealizowałeś swoje zobowiązanie (pamiętaj o zachowaniu potwierdzenia przelewu), ktoś sfałszował Twój podpis na umowie będącej podstawą żądania zapłaty (najczęściej dotyczy to sytuacji, w której ktoś podszył się za Ciebie i zaciągnął jakiekolwiek zobowiązanie), zapłaty żąda nieznana Ci osoba albo gdy dług już się przedawnił. Z tym ostatnim przypadkiem mamy do czynienia wtedy, gdy dług co prawda istnieje i wiesz, że go zaciągnąłeś, jednak od dnia zawarcia umowy upłynął już oznaczony okres czasu i w związku z tym wierzyciel nie może żądać wykonania zobowiązania (terminy przedawnień odnajdziesz w przepisach Kodeksu cywilnego, a także w naszych artykułach).

    Uwaga!
    Jeśli chcesz szybko i poprawnie przygotować Sprzeciw od wezwania do zapłaty
    przejdź do formularza »

    Odpowiedź ratująca przed sądem

    Jak było już napisane, sprzeciw od wezwania do zapłaty jest formą aktywności podejmowaną przez osobę, która otrzymała polecenie zapłaty, jeśli uważa ona, że nie powinna w ogóle realizować zobowiązania, bo np. nigdy go nie zaciągała. Omawiany sprzeciw dotyczy oczywiście sytuacji, w której wezwanie do zapłaty nie pochodzi od sądu – w tym przypadku sporządzamy sprzeciw na nieco innych zasadach (określonych dokładnie w Kodeksie postępowania cywilnego). Oczywiście jeśli obawiasz się, że nie będziesz w stanie sporządzić omawianego sprzeciwu samodzielnie, możesz skorzystać z generatora dokumentów, który poprowadzi Cię krok po kroku przez czytelny formularz. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, abyś samodzielnie napisał odpowiedź swojemu niedoszłemu wierzycielowi.  

    Elementy sprzeciwu

    Po pierwsze, sprzeciw powinien oczywiście zostać sporządzony w formie pisemnej. Po drugie, musi zawierać określenie wierzyciela – podmiotu, który wystawił wezwanie do zapłaty, dane sprzeciwiającego się, czyli osoby, która jest zobowiązywana do zapłaty. Oprócz tego należy podać datę i miejscowość sporządzenia takiego pisma, numer sprawy (znajdziesz go w wezwaniu do zapłaty) oraz uzasadnienie dlaczego nie zgadzasz się z koniecznością uiszczenia określonej kwoty na rzecz wskazanej osoby. Musisz oczywiście pamiętać także o własnoręcznym podpisaniu sprzeciwu. Pismo najlepiej wysłać listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru – masz wtedy pewność, że w przyszłości z łatwością udowodnisz fakt wniesienia sprzeciwu od otrzymanego wezwania do zapłaty.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE