- Reklama -
środa, 20 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoPrawo karneSurowe kary za kradzież tablic rejestracyjnych i pieniędzy z cudzego konta bankowego...

    Surowe kary za kradzież tablic rejestracyjnych i pieniędzy z cudzego konta bankowego oraz ochrona przed windykatorami. Co jeszcze zakłada najnowsza nowelizacja Kodeksu karnego?

    Wprowadzenie elastycznego wymiaru kar

    Zmiany zakładają likwidację osobnej kary 25 lat więzienia i wprowadzenie elastycznego wymiaru kar. Na przykład:

    • zabójstwo – od 8 do 30 lat więzienia albo dożywocie;
    • spowodowanie ciężkiego uszkodzenia ciała ze skutkiem śmiertelnym – od 5 do 30 lat więzienia albo dożywocie;
    • porwanie dla okupu połączone ze szczególnym udręczeniem – od 5 do 25 lat więzienia
    • fałszerstwo pieniędzy – od 5 do 25 lat więzienia,

    Bezwzględne dożywocie

    Projekt wprowadza bezwzględne dożywocie bez możliwości warunkowego zwolnienia, które ma być orzekane wobec sprawców trwale niebezpiecznych dla społeczeństwa. Taką karę sądy będą musiały obligatoryjnie orzekać również wobec osób, które zostały w przeszłości skazane na dożywocie albo na 20 i więcej lat więzienia, a dopuściły się kolejnego przestępstwa, za które orzeczono wobec nich dożywocie. W tych przypadkach wyrok dożywocia ma mieć charakter bezwzględny – na zawsze pozbawiać możliwości ubiegania się o warunkowe zwolnienie. Ponadto sądy mogłyby orzekać zakaz warunkowego zwolnienia przy skazaniu na dożywocie w wypadkach, gdy charakter i okoliczności czynu oraz właściwości osobiste sprawcy wskazują, iż jego pozostawanie na wolności spowoduje trwałe niebezpieczeństwo dla społeczeństwa.


    Dłuższy okres próby po zwolnieniu warunkowym i dłuższy okres przedawnienia karalności

    Projekt wydłuża także do 35 lat okres, po którym skazani na „zwykłe”, a nie bezwzględne dożywocie mogą ubiegać się o warunkowe zwolnienie. Dziś wynosi on 25 lat. Wydłuży się również okres próby przy warunkowym zwolnieniu, w czasie którego skazany na dożywocie nie może popełnić żadnego przestępstwa, ponieważ wróci do więzienia. Dziś ten okres wynosi 10 lat. Po zmianie Kodeksu karnego okres próby dla skazanych na dożywocie będzie dożywotni. Zwiększy się ponadto okres przedawnienia karalności zabójstwa – z 30 do 40 lat.

    Wymiar kary

    Projekt przewiduje także podwyższenie kar m.in. za:

    • rozbój, od 2 do 15 lat pozbawienia wolności;
    • rozbój z użyciem broni, od 3 do 20 lat pozbawienia wolności;
    • doprowadzenie do ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, udział w zorganizowane grupie przestępczej, porwanie dla okupu,  pozbawienie wolności ze szczególnym udręczeniem , handel ludźmi –  od 3 do 20 lat pozbawienia wolności.

    Nowe typy przestępstw

    Projekt wprowadza też do Kodeksu karnego nowe typy przestępstw za czyny, z których część w ogóle nie była dotąd karalna, mimo że była szkodliwa społecznie. To m.in.:

    • przygotowanie do zabójstwa, za które ma grozić od 2 do 15 lat pozbawienia wolności;
    • przyjęcie zlecenia zabójstwa – od 2 do 15 lat więzienia;
    • uchylanie się od naprawienia szkody wyrządzonej przestępstwem – od 3 miesięcy do 5 lat więzienia (dziś grozi jedynie egzekucja komornicza);
    • kradzież zuchwała, np. kieszonkowa lub gdy złodziej wyrywa torebkę na ulicy – od 6 miesięcy do 8 lat więzienia bez względu na wartość skradzionej rzeczy.

    Kradzież pieniędzy z konta bankowego

    Projekt rozwiązuje też prawne problemy związane z karaniem osób, które dokonują transakcji cudzą kartą płatniczą albo dokonują internetowych przelewów z konta innej osoby bez zgody jego właściciela. Tego typu czyny były dotąd karane jako kradzież, ale sądy miały trudności z określeniem, czy jest to zwykła kradzież, za którą grozi od 3 do 5 lat więzienia, czy też kradzież z włamaniem, karana od roku do 10 lat pozbawienia wolności .W myśl projektu za tego rodzaju przestępstwo ma grozić kara, jak za kradzież z włamaniem, czyli od roku do 10 lat więzienia.

    Uporczywe nękanie w celu zwrotu wierzytelności

    Aby chronić Polaków przed agresywnymi windykatorami, znowelizowany Kodeks karny ma wprowadzić nową karę – do 5 lat więzienia za uporczywe nękanie w celu zwrotu wierzytelności.


    Kradzież tablic rejestracyjnych

    Zmiany w Kodeksie karnym mają odstraszać przed kradzieżami tablic dzięki surowym karom. Tego rodzaju kradzieże nie będą już traktowane jako wykroczenia, za które grozi kara aresztu od 5 do 30 dni, ograniczenia wolności do 1 miesiąca albo grzywny od 20 do 5000 złotych. Będą przestępstwem zagrożonym karą od miesiąca do 5 lat więzienia.

    Źródło:
    Oficjalna strona Ministerstwa Sprawiedliwości.
     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE