Obecnie w celu potwierdzenia spełniania warunków udziału w postępowaniu o zamówienie publiczne wykonawca musi przedstawić szereg dokumentów formalnych m.in. zaświadczenia o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego, zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek ZUS oraz zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o niezaleganiu w podatkach. Doświadczenia, którymi legitymują się wykonawcy, muszą być też poparte odpowiednimi referencjami. Postulowane przez Urząd Zamówień Publicznych (UZP) zmiany mają uprościć postępowanie w ten sposób, że na etapie składania i oceny ofert w celu weryfikacji zdolności podmiotowej wykonawców zamawiający żądałby przedłożenia jedynie oświadczenia o spełnianiu warunków, natomiast wymagane dokumenty formalne składałby wyłącznie wykonawca, którego oferta została uznana za najkorzystniejszą.
Dodatkowo w postępowaniach, których wartość przekracza progi unijne, obok oświadczeń o spełnianiu warunków zamawiający będzie miał obowiązek żądać jedynie zaświadczenia o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego. W pozostałym zakresie żądanie innych dokumentów byłoby wyłącznie fakultatywne.
UZP planuje również ograniczyć praktykę zaniżania cen w przetargach publicznych. W myśl przedstawianych założeń obowiązek przedstawienia wyjaśnień co do ceny będzie spoczywał na wykonawcy, którego cena z oferty jest niższa o więcej niż 50% średniej arytmetycznej cen pozostałych ofert lub o więcej niż 20% niższa od ceny zawartej w ofercie, która została oceniona w postępowaniu jako druga najkorzystniejsza. Dodatkowo ciężar udowodnienia, że oferowana cena nie jest za niska, będzie spoczywać nie na zamawiającym, ale na wykonawcy.
Zespół Infrastruktura, Transport, Zamówienia Publiczne kancelarii Wardyński i Wspólnicy
www.portalprocesowy.pl