- Reklama -
czwartek, 21 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaBiznesZastrzyk finansowy dla młodych przedsiębiorców w ramach Programu 'Wsparcie w starcie'

    Zastrzyk finansowy dla młodych przedsiębiorców w ramach Programu 'Wsparcie w starcie’

    Cel Programu

    Celem Programu „Wsparcie w starcie” jest stymulowanie rozwoju przedsiębiorczości na drodze udzielania nisko oprocentowanych pożyczek na start biznesu w szczególności dla osób bezrobotnych. Program obejmuje terytorium całego kraju i dotyczy szerokiego katalogu osób uprawnionych do ubiegania się o proponowane wsparcie. Mowa nie tylko o absolwentach szkół i studentach, ale także o osobach bezrobotnych. Ponadto, wszyscy, którzy skorzystają z pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej oraz ci, którzy zamierzają z niej skorzystać, mogą być objęci bezpłatnym doradztwem lub szkoleniem (o czym będzie mowa dalej). Przedsiębiorcy już działający na rynku natomiast będą mogli ubiegać się o pożyczkę na tworzenie nowych miejsc pracy dla osób bezrobotnych – podaje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

    Wsparcie dla podejmującego działalność gospodarczą

    Maksymalna kwota pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej to 20-krotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w kraju (tj. 75 622,80 zł). Wsparcie, o którym mowa, przeznaczone jest dla niezatrudnionych i niewykonujących innej pracy zarobkowej: absolwentów szkół i uczelni wyższych do 4 lat od dnia ukończenia szkoły lub uzyskania tytułu zawodowego; zarejestrowanych bezrobotnych; studentów ostatniego roku studiów wyższych (studiów I i II stopnia, jednolitych studiów magisterskich). Warunkiem uzyskania pożyczki jest zatem spełnienie obligatoryjnych przesłanek w postaci:

    • braku zatrudnienia w ramach stosunku pracy,
    • nieosiągania przychodów z innych źródeł aniżeli stosunek pracy.

    Ponadto, pożyczkobiorca powinien spełniać przesłankę posiadania statusu absolwenta szkoły lub uczelni wyższej (do 4 lat od dnia ukończenia szkoły lub uzyskania tytułu zawodowego) lub przesłankę posiadania statusu bezrobotnego lub przesłankę posiadania statusu studenta ostatniego roku studiów wyższych (studiów I i II stopnia, jednolitych studiów magisterskich).

    Odrębne wsparcie na tworzenie miejsc pracy

    Program, o którym mowa, przewiduje także możliwość udzielenia pożyczki na utworzenie stanowiska pracy dla bezrobotnego, w tym bezrobotnego skierowanego przez Powiatowy Urząd Pracy, w maksymalnej kwocie do 6-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (tj. do 22 686,84 zł). Omawiane wsparcie przeznaczone jest dla osób, które uzyskały pożyczkę na podjęcie działalności gospodarczej oraz podmiotów, o których mowa w Ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (podmiotów prowadzących działalność gospodarczą; niepublicznych szkół; niepublicznych przedszkoli; osób fizycznych, osób prawnych lub jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, zatrudniających w okresie ostatnich 6 miesięcy, w każdym miesiącu, co najmniej jednego pracownika w pełnym wymiarze czasu pracy; żłobków i klubów dziecięcych).

    Bezpłatne doradztwo i szkolenia dla pożyczkobiorców

    Omawiany program, oprócz możliwości udzielenia pożyczki w wyżej wymienionych wariantach, zakłada także ewentualność szkoleń z zakresu zakładania działalności gospodarczej, form opodatkowania działalności gospodarczej oraz prowadzenia księgowości.

    Okres spłaty pożyczki

    Okres spłaty pożyczki udzielonej w ramach programu „Wsparcie w starcie” wynosi nawet 7 lat, z możliwością karencji w spłacie do roku. Oprocentowanie pożyczek, jak wskazuje Ministerstwo pracy i Polityki Społecznej, kształtuje się na poziomie ¼ stopy redyskonta weksli.

    Niezbędne dokumenty

    Niezbędne wszelkim zainteresowanym dokumenty (Regulamin udzielenia pożyczek oraz stosowne wnioski), jak też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania znaleźć można na internetowym portalu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej (www.mpips.gov.pl/wsparciewstarcie).

    Źródło
    Internetowy portal Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej (www.mpips.gov.pl/wsparciewstarcie).

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE