Spis treści
Zawiadomienie ZAW-NR
Zawiadomienie ZAW-NR należy złożyć wówczas, gdy podatnik dokona zapłaty należność za fakturę (wystawioną przez podatnika VAT czynnego) przelewem na rachunek bankowy wystawcy faktury inny niż zawarty na dzień zlecenia przelewu w Wykazie podatników VAT.
Kiedy składać zawiadomienie ZAW-NR?
Zawiadomienie ZAW-NR należy złożyć, aby:
- zaliczyć zapłatę należności na rachunek bankowy wystawcy faktury VAT do kosztów uzyskania przychodów w PIT i CIT i
- uwolnić się od odpowiedzialności solidarnej za zaległości podatkowe dostawcy towarów lub usługodawcy w VAT, związanym z tą transakcją.
3 dni na złożenie zawiadomienia ZAW-NR
Na złożenie zawiadomienia ZAW-NR podatnik ma tylko 3 dni. jeżeli w ciągu 3 dni powiadom urząd skarbowy na formularzu ZAW-NR o numerze rachunku spoza wykazu, na który zleciłeś przelew, wówczas uniknie negatywnych konsekwencji.
Gdzie złożyć zawiadomienie ZAW-NR?
Zawiadomienie składa się do urzędu skarbowego właściwego dla wystawcy faktury. Na złożenie ZAW-NR przedsiębiorca ma 3 dni od daty zlecenia przelewu. ZAW-NR można złożyć w formie papierowej bądź elektronicznej.
Zawiadomienie ZAW-NR w formie elektronicznej
Zawiadomienie możesz złożyć w formie elektronicznej. W takiej sytuacji podatnik zostaje bezpośrednio przekierowany do strony logowania za pomocą profilu zaufanego. Zgłoszenie będzie automatycznie podpisane kwalifikowaną pieczęcią elektroniczną.
Zawiadomienie ZAW-NR za inną osobę
Zawiadomienie można złożyć:
- za siebie,
- za inną osobę fizyczną,
- za inny podmiot, który nie jest osobą fizyczną.
By złożyć zawiadomienie w imieniu innych podatników należy posiadać pełnomocnictwo ogólne (PPO-1) lub szczególne (PPS-1). Nie trzeba posiadać pełnomocnictwa do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1).