- Reklama -
czwartek, 21 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaFinanseZawieszenie działalności gospodarczej, a podatki

    Zawieszenie działalności gospodarczej, a podatki

    Z preferencji podatkowych mogą korzystać podatnicy, którzy zawiesili wykonywanie działalności gospodarczej na podstawie przepisów ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn. Dz.U. z 2010 r., nr 220, poz. 1447, z późn. zm.). W stosunku do obowiązków podatkowych zawieszenia działalności gospodarczej wywiera skutki prawne od dnia, w którym rozpoczyna się zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej, do dnia poprzedzającego dzień wznowienia wykonywania działalności gospodarczej.

    Podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych i osób prawnych
    Podatnik, który zawiesił wykonywanie działalności gospodarczej, jest zwolniony z obowiązku wpłacania w ciągu roku podatkowego zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Wspólnicy spółki jawnej, spółki partnerskiej, spółki komandytowej, spółki komandytowo-akcyjnej, jeżeli spółka zawiesiła wykonywanie działalności gospodarczej na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej są zwolnieni z obowiązku płacenia zaliczek na podatek, jeżeli podatnik będący wspólnikiem  spółki – nie później niż przed upływem 7 dni od dnia złożenia wniosku o wpis informacji o zawieszeniu wykonywania działalności – zawiadomi w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o okresie zawieszenia tej działalności. Zwolnione z wpłat zaliczek na podatek dochodowy są również osoby prawne, które zawiesiły działalność gospodarczą i w ciągu 7 dni od zawieszenia poinformowały o tym właściwego naczelnika urzędu skarbowego.

    Jednocześnie należy podkreślić, że przedsiębiorcy, którzy zawiesili działalność, nie są zwolnieni z obowiązku złożenia zeznania rocznego za ten okres, jak również ewentualnej zapłaty podatku dochodowego. W trakcie zawieszenia działalności (od miesiąca następującego po miesiącu, w którym zawieszono działalność) amortyzacji nie podlegają składniki majątku, które nie są używane na skutek tego zawieszenia, dotyczy to zarówno podatników podatku dochodowego od osób fizycznych, jak i podatku dochodowego od osób prawnych.


    Podatnicy zryczałtowanego podatku dochodowego

    Przepisy dotyczące zawieszenia działalności gospodarczej mają zastosowanie również w stosunku do podatników opłacających zryczałtowany podatek dochodowy na podstawie ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930, z późn. zm.).

    Podatnik, który na podstawie przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej zawiesił wykonywanie działalności gospodarczej, jest zwolniony, w zakresie tej działalności, za okres objęty zwolnieniem, z obowiązku obliczania i wpłacania na rachunek urzędu skarbowego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Zwolnienie ze wskazanych obowiązków dotyczy zarówno podatników opłacających ryczałt co miesiąc, jak i opłacających ryczałt kwartalnie. W/w przepisy odnoszą się do podatników prowadzących działalność gospodarczą jednoosobowo, jak również w formie spółki, przy czym w sytuacji podatnika będącego wspólnikiem spółki jawnej, stosuje się je pod warunkiem zawiadomienia w formie pisemnej naczelnika urzędu skarbowego o okresie zawieszenia wykonywania tej działalności. Zawiadomienie takie należy złożyć nie później niż przed upływem 7 dni od dnia złożenia wniosku o wpis informacji o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej.

    Po wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej podatnicy opodatkowania w tej formie obowiązani są obliczyć i wpłacić, na rachunek właściwego urzędu skarbowego ryczałt dotyczący okresu zawieszenia.
    Zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej możliwe jest także w przypadku podatników opłacających podatek w formie karty podatkowej. W razie zawieszenia działalności wykonywania działalności gospodarczej na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej nie pobiera się podatku opłacanego w formie karty podatkowej za cały okres zawieszenia w wysokości 1/30 miesięcznej należności za każdy dzień zawieszenia.

    Warto też podkreślić, że osobie opłacającej podatek w formie karty podatkowej nadal przysługuje prawo zgłoszenia przerwy w prowadzeniu działalności gospodarczej. O przerwie trwającej nieprzerwanie co najmniej 10 dni należy zawiadomić właściwego naczelnika urzędu skarbowego najpóźniej w dniu jej rozpoczęcia i w dniu poprzedzającym dzień jej zakończenia zaś przerwę spowodowaną chorobą w dniu rozpoczęcia działalności po przerwie.

    Podatnicy VAT

    W przypadku zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej podatnicy podatku od towarów i usług nie mają obowiązku składania deklaracji, za okresy rozliczeniowe, których to zawieszenie dotyczy.

    Zwolnienie z obowiązku składania deklaracji w okresie zawieszenia działalności  nie dotyczy:
    •    podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT UE,
    •    podatników dokonujących wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów;
    •    podatników dokonujących importu usług lub nabywających towary – w zakresie których są podatnikiem;
    •    okresów rozliczeniowych, w których zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej nie dotyczyło pełnego okresu rozliczeniowego;
    •    okresów rozliczeniowych, za które podatnik jest obowiązany do rozliczenia podatku z tytułu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu oraz za które jest obowiązany dokonać korekty podatku naliczonego.Co z podatkiem od nieruchomości w trakcie zawieszenia działalności gospodarczej?
    Zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej nie zwalnia przedsiębiorcy od obowiązku płacenia podatku od nieruchomości. Wynika to z faktu, że podatek od nieruchomości jest podatkiem związanym z posiadaniem majątku, a podatek ten jest opłacany niezależnie od tego, czy majątek ten jest wykorzystywany, czy też czasowo nie wykorzystywany.


    Podstawa prawna:

    •    art. 14a ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn. Dz.U. z 2010 r., nr 220, poz. 1447, z późn. zm.).
    •    art. 22c pkt 5 , art. 44 ust. 10 – ust. 13 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz.U. z 2010 r., nr 51, poz. 307, z późn. zm.)
    •    art. 16c pkt 5, art. 25 ust. 5a – ust. 5d ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz.U. z 2011 r., nr 74, poz. 397, z późn. zm.).
    •    art. 21 ust. 1 c – ust. 1j, art. 34 ust.  3 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930, z późn. zm.).
    •    art. 99 ust. 7a i ust. 7b ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz.U. nr 2011 r., nr 177, poz. 1054, z późn. zm.).

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE