Zakup każdej nieruchomości powinien być nie tylko porządnie przemyślany, ale także sprawdzony pod kątem prawnym. W jednym z naszych artykułów pisaliśmy jakich konkretnie czynności należy dokonać, aby nie wpaść w pułapkę prawną związaną z kupnem nieruchomości, zwłaszcza na rynku wtórnym. Jednym z podstawowych kroków jest sprawdzenie księgi wieczystej interesującej nas nieruchomości, oczywiście gdy zamierzamy kupić należący już do kogoś dom czy lokal. Przyszły właściciel powinien bowiem rzetelnie sprawdzić czy, aby przypadkiem dana nieruchomość nie jest obciążona ograniczonym prawem rzeczowym, czy nawet hipoteką.
Ten szczególny numer
Pierwszą czynnością jest ustalenie numer księgi wieczystej konkretnej nieruchomości. Dopiero znając te dane możemy udać się do właściwego wydziału ksiąg wieczystych, które dla przypomnienia funkcjonują przy sądach rejonowych, i tam na miejscu sprawdzić treść interesującej nas księgi. Pamiętajmy, że przeglądanie treści ksiąg wieczystych jest darmowe i z reguły nie wymaga uzasadnienia. Jednakże gdy będziemy zapytani o interes w przeglądnięciu księgi konkretnej nieruchomości, wystarczy, że powiemy, iż jesteśmy zainteresowani jej kupnem i sprawdzamy czy aby na pewno nie jest obciążona oraz kto jest jej rzeczywistym właścicielem. Oczywiście możemy skorzystać z łatwiejszego rozwiązania – w Internecie dostępna jest darmowa elektroniczna baza ksiąg wieczystych, dzięki której można bez problemu i o każdej porze przeglądać treść interesujących nas ksiąg. Niemniej jednak do tego także potrzebujemy poprawnego numeru księgi.
Najpierw do właściciela
Numer interesującej nas księgi wieczystej najłatwiej uzyskać od samego sprzedawcy nieruchomości, jeżeli jest on jej właścicielem to w akcie notarialnym potwierdzającym prawo własności numer ten jest bardzo łatwo znaleźć. Oczywiście jeżeli sprzedaż nieruchomości odbywa się za pośrednictwem agencji nieruchomości, można powyższe informacje uzyskać od agenta, który zajmuje się sprzedażą tego właśnie budynku czy lokalu mieszkalnego. Pamiętajmy, że bez właściwego numeru księgi wieczystej nie uzyskamy do niej dostępu. Sprawa może zatem skomplikować się, gdy właściciel nie wie jaki jest numer księgi lub gdy nie możemy go uzyskać z innych przyczyn.
Ustalanie numeru księgi wieczystej jest zadaniem dosyć czasochłonnym, jeżeli sami musimy rozpocząć poszukiwania. Oczywiście możemy skorzystać z usług wyspecjalizowanych firm, które wykonają za nas tę żmudną pracę, jednak trzeba się w tym miejscu liczyć z niemałymi kosztami (jest to wydatek ok. 100 zł w zależności od konkretnej firmy) – pamiętajmy, że z reguły nieuzyskanie w ten sposób numeru interesującej nas księgi wieczystej nie upoważnia nas do odzyskania pieniędzy. Najlepiej zatem samemu spróbować ustalić numer poszukiwanej księgi. Jeżeli znamy adres nieruchomości i dane właściciela, to możemy spróbować wpisać je do wyszukiwarki internetowego systemu ksiąg wieczystych. Niestety nie zawsze posiadamy takie informacje lub dostęp do Internetu. Wówczas sprawa się nieco komplikuje.
A może tak w urzędzie?
Poszukiwania nr księgi wieczystej w wersji papierowej powinniśmy zacząć od wizyty w Urzędzie gminy, a dokładniej w wydziale geodezyjnym. Tam składamy wniosek o udzielnie informacji na temat numeru księgi wieczystej interesującej nas nieruchomości. We wniosku podajemy oczywiście wszystkie nasze dane, łącznie z numerem PESEL i numerem telefonu, a w przypadku osób prawnych także z podaniem NIP. Powyższa procedura nie gwarantuje jednak uzyskania numeru szukanej księgi, a to ze względu na ciągłe zmiany zasad w materii ksiąg wieczystych. Jeżeli zatem nie uda nam się w ten sposób uzyskać potrzebnych informacji, to zostaje nam ostatnia droga, jaką jest wizyta w Dziale Ewidencji Budynków i Gruntów – znajdująca się we właściwym starostwie powiatowym. Informacje zawarte w Ewidencji są powszechnie dostępne, w związku z tym bez problemu znajdziemy dane interesującej nas nieruchomości.