Konieczność dokonania wyboru między ZUS a OFE zgotował nam rząd – zgodnie z nowymi przepisami Polacy muszą zadecydować czy chcą aby odprowadzana za nich część składki emerytalnej trafiła wyłącznie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, czy też została podzielona pomiędzy ZUS a OFE. Pamiętaj, że brak wyboru także jest wyborem, ponieważ w takim przypadku wybierasz wyłącznie ZUS, a środki zgromadzone do tej pory na Twoim OFE trafią bezpośrednio na konto Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Jeśli jednak zechcesz pozostać przy swoim OFE musisz złożyć odpowiednią deklarację (jej wzór znajdziesz na naszych stronach). Prawidłowo wypełnioną i podpisaną osobiście deklarację możesz złożyć osobiście w każdym oddziale ZUS lub listownie do centrali ZUS w Warszawie. Pamiętaj jednak, żebyś nie zrobił tego po 31 lipca 2014 r. – wtedy, Twój wybór nie będzie brany pod uwagę.
Tak naprawdę decyzja nie jest łatwa, ponieważ ani ZUS ani OFE łącznie z ZUSem nie gwarantują wysokiej emerytury, jeśli za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat będzie ona w ogóle wypłacana z tego źródła. Niezależnie od tego wyboru powinniśmy dokonać. Według wstępnych wyników za OFE opowiedziało się niewiele ponad 185 tysięcy osób. Jeśli przypomnimy sobie, że deklaracje można składać już od 1 kwietnia b.r. to ta liczba nie jest wysoka, szczególnie że uprawnionych do podjęcia decyzji jest aż 14 milionów obywateli naszego kraju. Być może Polacy chcą, aby ich emerytura była ustala wyłącznie przez ZUS, choć z drugiej strony równie prawdopodobnym scenariuszem jest to, że po prostu nie wiedzą albo nie chcą wysyłać deklaracji o pozostaniu w OFE.
OFE jest bardziej ryzykownym rozwiązaniem – pieniądze, które trafiają do wybranego przez Ciebie Funduszu są inwestowane na rynku kapitałowym, a ten ze swojej natury jest dosyć ryzykowny. Z drugiej strony pozostanie wyłącznie przy ZUS nigdy nie da nam tak wysokich zysków, jak gdybyś wybrał jednocześnie ZUS i OFE. ZUS jest jednak stabilniejszym rozwiązaniem, choć wielu ekspertów finansowych coraz bardziej przekonuje do tego, że instytucja ta nie ma kolorowej przyszłości i realnym jest jej upadek. Jeśli ZUS upadnie to razem z emeryturami obecnego pracującego pokolenia – na taki scenariusz nikt nie jest przygotowany.
Na zakończenie jeszcze raz przypomnijmy – jeśli ktoś zdecyduje się na pozostanie w OFE, do Funduszu będzie odprowadzane 2,92 procent podstawy wymiaru jego składki emerytalnej. Wówczas 4,38 procent takiej podstawy będzie trafiało na subkonto do ZUS. Jeżeli wybierzesz tylko ZUS, na subkonto odprowadzane będzie 7,3 procent podstawy wymiaru Twojej składki emerytalnej. Osoby chcące pozostać w ZUS-ie nie muszą robić nic – brak złożenia deklaracji automatycznie oznacza, że wybierasz ZUS. Warto zaznaczyć, że decyzja o wyborze OFE lub pozostaniu w ZUS-ie nie jest ostateczna. Będzie ją można zmienić, jednak taka możliwość pojawi się dopiero za 2 lata. Następne czteromiesięczne okienka na ewentualną zmianę decyzji otwierane będą co 4 lata.