Po co ten wybór?
Sprawa dotycząca wyboru między ZUSem a OFE jest wynikiem intensywnych prac polskiego rządu nad kwestią emerytalną. Tak naprawdę nie odnosi się ona jednak do przyszłych emerytów, leczy tych którzy obecnie pobierają tego rodzaju świadczenia. Budżet państwa, a w zasadzie fundusze ZUS niestety z roku na rok są coraz mniejsze – jest to skutek między innymi dużej emigracji młodych Polaków oraz mała liczba urodzeń dzieci. W praktyce starzejące się społeczeństwo polskie niesie z sobą poważne niebezpieczeństwo, że za kilkanaście lat emerytury, jeśli w ogóle będą, to na bardzo niskim poziomie. Przekazywanie składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe wyłącznie do ZUS ma uzdrowić sytuację, przynajmniej na jakiś czas.
Kto dokonał już wyboru?
Na chwilę obecną w OFE zdecydowało się pozostać około 800 tysięcy Polaków. Tak naprawdę nie jest to wysoka liczba – uprawnionych do podjęcia decyzji w tym przedmiocie jest aż 14 mln obywateli naszego kraju. Cała reszta woli pozostać wyłącznie przy ZUSie – ale czy na pewno? Niektórzy być nie wiedzą o możliwości dokonania wyboru, inni zaś uważają, że brak jakiejkolwiek decyzji będzie oznaczał brak zmian – czyli pozostanie na dotychczasowych zasadach (część składek idzie do OFE, część do ZUS). Musimy jednak jeszcze raz przypomnieć, że brak decyzji także jest decyzją – jeśli nie podejmiesz właściwych kroków znajdziesz się w nowym systemie – cała składka trafi do ZUS, łącznie ze środkami zgromadzonymi do tej pory w OFE.
Czasu do podjęcia decyzji jest już niewiele – termin na składanie deklaracji o pozostaniu w OFE upływa dokładnie 31 lipca 2014 r. Po tej dacie wysyłane deklaracje nie będą w ogóle przyjmowane i rozpatrywane.
Jak dokonać wyboru?
Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – wystarczy wypełnić deklarację o pozostaniu w OFE. Jej wzór odnajdziesz nie tylko w jednostkach ZUS, ale także na naszych stronach internetowych. W formularzu podajemy swoje podstawowe dane, takie jak imię, nazwisko, adres zamieszkania, PESEL i nazwę dotychczasowego OFE, w którym gromadziliśmy środki na przyszłą emeryturę. Oczywiście w deklaracji możemy podać inny OFE – w takim przypadku zostaniemy przypisani do tego nowego Funduszu. Prawidłowo wypełnioną i osobiście podpisaną deklarację możemy złożyć osobiście w siedzibie właściwej dla nas jednostki ZUS (właściwej ze względu na miejsce zamieszkania) lub listownie – najlepiej listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. W tym drugim przypadku deklarację możemy wysłać na adres właściwej nam jednostki ZUS lub bezpośrednio do głównej siedziby ZUS w Warszawie przy ul. Senatorskiej 6/8.
Ciekawą praktyką ze strony OFE jest wysyłanie do swoich klientów gotowych deklaracji w zakresie pozostania przy Funduszu. Takie pismo wystarczy podpisać (niekiedy też trzeba je wypełnić) i wysłać do ZUS. Często OFE załącza do takiej deklaracji kopertę razem ze znaczkiem pocztowym – nie musisz więc płacić za list.
OFE czy ZUS – co lepsze?
OFE jest bardziej ryzykownym rozwiązaniem – pieniądze, które trafiają do wybranego przez Ciebie Funduszu są inwestowane na rynku kapitałowym, a ten ze swojej natury jest dosyć ryzykowny. Z drugiej strony pozostanie wyłącznie przy ZUS nigdy nie da nam tak wysokich zysków, jak gdybyś wybrał jednocześnie ZUS i OFE. ZUS jest jednak stabilniejszym rozwiązaniem, choć wielu ekspertów finansowych coraz bardziej przekonuje do tego, że instytucja ta nie ma kolorowej przyszłości i realnym jest jej upadek. Jeśli ZUS upadnie to razem z emeryturami obecnego pracującego pokolenia – na taki scenariusz nikt nie jest przygotowany.
Na zakończenie jeszcze raz przypomnijmy – jeśli ktoś zdecyduje się na pozostanie w OFE, do Funduszu będzie odprowadzane 2,92 procent podstawy wymiaru jego składki emerytalnej. Wówczas 4,38 procent takiej podstawy będzie trafiało na subkonto do ZUS. Jeżeli wybierzesz tylko ZUS, na subkonto odprowadzane będzie 7,3 procent podstawy wymiaru Twojej składki emerytalnej. Osoby chcące pozostać w ZUS-ie nie muszą robić nic – brak złożenia deklaracji automatycznie oznacza, że wybierasz ZUS. Warto zaznaczyć, że decyzja o wyborze OFE lub pozostaniu w ZUS-ie nie jest ostateczna. Będzie ją można zmienić, jednak taka możliwość pojawi się dopiero za 2 lata. Następne czteromiesięczne okienka na ewentualną zmianę decyzji otwierane będą co 4 lata.