Według raportu [1] Polskiej Izby Firm Szkoleniowych coaching w Polsce to rynek, który czekają poważne zmiany. Powoli przestaje być onpostrzegany jako nie do końca zrozumiała moda zza oceanu, a coraz częściej jest odbierany jako skuteczne narzędzie rozwoju pracowników. Jeszcze dziś w Polsce posiadanie własnego coacha jest ekstrawagancją przypisywaną tylko szefom i menedżerom najwyższego szczebla. Według wspomnianego raportu PIFS, w najbliższej przyszłości ma to ulec zmianie. Coaching będzie powszechnie praktykowany na różnych szczeblach. Osoby będące na wyższych stanowiskach będą obsługiwane przez profesjonalnych coachów zewnętrznych. Natomiast menedżerowie niższego i średniego szczebla będą wspierani przez coachów wewnętrznych. Prognozuje się, że zapotrzebowanie na tego typu usługi wzrośnie.
Wybierając kierunek Coaching w Centrum Kształcenia Podyplomowego Uczelni Łazarskiego słuchacze mają możliwość wyboru swojej własnej ścieżki rozwoju. Program jest kierowany zarówno do osób pragnących zostać profesjonalnym coachem zewnętrznym jak i do kierowników i menedżerów, którzy sami chcą motywować własny zespół. Słuchacze mają możliwość poznać zróżnicowane style trenerskie oraz autorytety biznesowe z wieloletnim doświadczeniem. Bogaty program studiów został zrealizowany przy współpracy z najlepszymi profesjonalistami z Training Partners i Grupy Szkoleniowej Kontrakt OSH. Jest on podzielony na dwa moduły – podstawowy i specjalistyczny. Szczególny nacisk kładziony jest na warsztatowy charakter zajęć, by absolwenci byli profesjonalnie przygotowywani do prowadzenia sesji coachingowych zarówno w biznesie (business coaching) jak i w zakresie rozwoju osobistego (life coaching). Program studiów przygotowany jest tak, by słuchacze po ich ukończeniu potrafili praktycznie wykorzystywać narzędzia składające się na warsztat coacha, celnie diagnozowali i właściwie rozwiązywali problemy swoich pracowników lub klientów.
„Uczelnia Łazarskiego i Kontrakt OSH to połączenie międzynarodowej wiedzy i doświadczenia biznesowego w najlepszym wydaniu. Pracując w oparciu o autorskie narzędzia i warsztaty pokazujemy czym jest coaching narzędziowy uzupełniany przez coaching rozwojowy. Gwarantem naszej rzetelności są certyfikaty osób prowadzących – ICF (International Coach Federation) i ICC (International Coaching Community). Chcemy pokazać i nauczyć słuchaczy najlepszych wzorców coachingu światowego, rozwijając obszar treningu narzędziowego i interwencji kryzysowych w biznesie.”
Coaching nie jest krótkotrwałym trendem. Na Zachodzie jest powszechnie znaną i stosowaną praktyką. W Polsce jest to temat stosunkowo nowy. Rynek ten dopiero się rozwija, a metoda zaczyna być doceniana jako narzędzie wspierania pracowników w ich rozwoju. Studia podyplomowe w CKP Uczelni Łazarskiego dają możliwość uzyskania kompetencji do pracy w tym nowoczesnym zawodzie.
Więcej informacji na temat Centrum Kształcenia Podyplomowego Uczelni Łazarskiego można znaleźć na stronie: www.lazarski.pl (zakładka CKP)
***
[1] http://www.pifs.org.pl/strona/raport-szkoly-coachingu-w-polsce.html