- Reklama -
czwartek, 21 listopada 2024
- Reklama -
Więcej

    Holding

    W praktyce powstanie holdingu może wiązać się z szeregiem różnych sytuacji takich jak np. łączenie się przedsiębiorstw z tej samej branży, przekształcanie przedsiębiorstw o charakterze wielozakładowym, czy wreszcie na skutek wydzielania poszczególnych podmiotów gospodarczych. Generalne założenie jest takie, że holding powstaje na skutek prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa. Następnie udostępnione zostają akcje lub udziały i tworzone są spółki zależne. Spółka najstarsza zachowuje z reguły status spółki dominującej wobec spółek zależnych i tym samym może skutecznie wpływać na ich pozycję w ramach nowo powstałej struktury.

    Holding istnieje również na gruncie Prawa bankowego. Zgodnie z treścią tej ustawy wyróżnić możemy kilka kategorii takiej organizacji:

    • holding finansowy – grupa podmiotów, w której pierwotnym podmiotem dominującym jest instytucja finansowa, która nie jest dominującym podmiotem nieregulowanym w rozumieniu art. 3 pkt 5 ustawy z dnia 15 kwietnia 2005 r. o nadzorze uzupełniającym nad instytucjami kredytowymi, zakładami ubezpieczeń, zakładami reasekuracji i firmami inwestycyjnymi wchodzącymi w skład konglomeratu finansowego, a w skład grupy wchodzą wyłącznie lub w większości banki, instytucje kredytowe lub instytucje finansowe, przy czym przynajmniej jednym podmiotem zależnym jest bank krajowy, bank zagraniczny lub instytucja kredytowa;
    • holding mieszany – grupa podmiotów, w której pierwotnym podmiotem dominującym jest podmiot niebędący bankiem, instytucją kredytową, instytucją finansową ani dominującym podmiotem nieregulowanym w rozumieniu art. 3 pkt 5 ustawy o nadzorze uzupełniającym, a przynajmniej jednym podmiotem zależnym jest bank krajowy, bank zagraniczny lub instytucja kredytowa;
    • holding bankowy zagraniczny – grupa podmiotów, w której pierwotnym podmiotem dominującym jest bank zagraniczny albo instytucja kredytowa, zaś przynajmniej jednym podmiotem zależnym jest bank krajowy, bank zagraniczny, instytucja kredytowa lub instytucja finansowa;
    • holding bankowy krajowy – grupa podmiotów:

    –    w której pierwotnym podmiotem dominującym jest bank krajowy, lub
    –    w skład której wchodzą: bank krajowy i podmioty blisko z nim powiązane;

    • holding hybrydowy – grupa podmiotów, w której pierwotnym podmiotem dominującym jest instytucja finansowa niebędąca dominującym podmiotem nieregulowanym w rozumieniu art. 3 pkt 5 ustawy o nadzorze uzupełniającym, a w skład grupy wchodzą w większości podmioty niebędące bankami krajowymi, bankami zagranicznymi, instytucjami kredytowymi ani instytucjami finansowymi, zaś przynajmniej jednym podmiotem zależnym jest bank krajowy.

    Wykaz holdingów bankowych, krajowych, bankowych zagranicznych, w których działa bank krajowy, finansowych, w których działa bank krajowy oraz hybrydowych prowadzi Komisja Nadzoru Finansowego. Pamiętajmy, że zgłoszenie holdingu do właściwego wykazu i aktualizację zgłoszenia składa do Komisji Nadzoru Finansowego:

    • bank krajowy, jeżeli jest podmiotem dominującym w holdingu lub jeżeli pierwotny podmiot dominujący w holdingu, w którym działa bank krajowy, ma siedzibę za granicą;
    • podmiot dominujący w stosunku do banku krajowego, jeżeli jest pierwotnym podmiotem dominującym w holdingu, w którym działa bank krajowy, i ma siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

     Niezależnie od tego do jakiej kategorii możemy zakwalifikować konkretny holding, podstawową przesłanką decydującym o jej istnieniu jest posiadanie przez spółkę dominującą (określaną także jako spółka matka) więcej niż połowy kapitału akcyjnego lub w spółce nieemitującej akcji więcej niż połowy udziałów w ich nominalnym wyrażeniu. Takie rozróżnienie odnosi się do tzw. holdingu jawnego.

    Istnieje jednak jeszcze jedna odmiana organizacji zrzeszającej podmioty gospodarcze, która określana jest jako holding ukryty. W tym przypadku kryterium decydującym o jej prawnym charakterze jest posiadanie  lub reprezentowanie nawet mniej niż 50% kapitału akcyjnego spółki zależnej, przy czym musi to dawać nad nią tzw.  pakiet kontrolny.
     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE