W ubiegłym roku kandydaci na aplikantów rozwiązywali test jednokrotnego wyboru, liczący 150 pytań, zawierających po trzy propozycje odpowiedzi. Wynik pozytywny otrzymywali zdający, którzy odpowiedzieli poprawnie minimum na 100 pytań (w przypadku testu na aplikację adwokacką, radcowską i notarialną) lub na 90 pytań (w przypadku testu na aplikację komorniczą). Na wymarzoną aplikację dostała się mniej niż co 4 osoba. Najmniej osób zdało na aplikację notarialną, gdyż pozytywny wynik osiągnął zaledwie co piąty zdający, a najłatwiej było zdać na aplikację komorniczą, tu zdawało 3 na 4 osoby przystępujące do egzaminu.
Zasady takie jak w roku ubiegłym
W tym roku do egzaminów na aplikacje prawnicze przystąpi podobna ilość osób. Zasady przeprowadzania egzaminu będą także identyczne jak w roku ubiegłym. Kandydaci na aplikantów będą więc rozwiązywać test jednokrotnego wyboru, liczący 150 pytań, zawierających po trzy propozycje odpowiedzi. Wynik pozytywny otrzymają jedynie zdający, którzy odpowiedzą poprawnie minimum na 100 pytań (w przypadku testu na aplikację adwokacką, radcowską i notarialną) lub na 90 pytań (w przypadku testu na aplikację komorniczą).
Jak zatem się przygotować do tego egzaminu?
Oczywiście trzeba się do niego dobrze przygotować, tj. zabrać się do solidnej nauki już na kilka miesięcy przed jego przeprowadzeniem. Nie mniej już zasady i metody nauki są bardzo różne… część osób uczy się tylko na pamięć przepisów prawa wskazanych w wykazie ustaw przez Ministerstwo Sprawiedliwości, inne osoby uczą się z książek jakie mieli na studiach, jeszcze inne osoby czytają dodatkowo komentarze do kodeksów, ustaw…
Czytać kodeksy, ustawy i robić testy na facebooku
Zapytaliśmy wiele osób, które w ubiegłym roku zdały testy na aplikację i one wskazały, że kluczem do sukcesu jest nauka systematyczna. Zdaniem tych osób, ich sukces polegał na nauce z aktów prawnych. Praktycznie żadna z tych osób nie uczyła się komentarzy czy też z książek. Za główny element wspomagający naukę wskazywali na rozwiązywanie testów z lat ubiegłych. Za najlepsze w tym zakresie wskazywali testy dostępne na portalu społecznościowym FaceBook w aplikacji "Egzamin”. Testy te są darmowe, a ponadto zdaniem tych aplikantów dobrze przygotowane. Aplikacja "Egzamin" jest dostępna dla wszystkich użytkowiników tego portalu społecznościowego.