Większość problemów ze spłatą pożyczek nie bierze się w przypadku wielkich sum, bo te zazwyczaj są starannie przemyślane. Problem dotyczy raczej małych i łatwych do wzięcia pożyczek konsumpcyjnych. To właśnie te są bardzo często nieprzemyślane, a jest to wielki błąd.
Przykładowo, każda sieć hipermarketów ma w ofercie nieoprocentowane kredyty na zakup oferowanych towarów. Może się wydawać na pierwszy rzut oka, że takie pożyczki nie wymagają zastanawiania się, ale życie szybko weryfikuje taką postawę.
O ile pożyczka na zakup jednego i niedrogiego przedmiotu nie jest problemem, to kilka takich pożyczek na zakup wielu artykułów, nawet po zerowej racie oprocentowania, może być sporym wyzwaniem jeśli chodzi o późniejszą spłatę – klientowi może po prostu nie wystarczyć środków własnych do wywiązanie się ze zobowiązań.
Ustawa z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim dokładnie precyzuje, jakie prawa przysługują w takiej sytuacji kredytobiorcy. Termin odstąpienia od umowy o taki kredyt wynosi 14 dni. Jednak jeśli towar zostanie wydany przed upływem tego terminu, to klient musi za towar zapłacić – wyjątkiem jest sytuacja, w której sprzedawca przyjmuje zwrot towaru.
Odpowiednio przemyślany zakup będzie jednak wyłącznie przyjemnością, a każdy kredyt stanie się sprzymierzeńcem. Nie wolno jednak tracić głowy i kupować na kredyt co popadnie, ponieważ właśnie takie zachowanie skutkuje późniejszymi problemami. Wszystkie wątpliwości związane z zasadami udzielania pożyczek wyjaśnia m. in. UOKiK.