W nowych osiedlach budowa parkingu podziemnego to właściwe standard, nabywcy na ogół dobrze wiedzą, czego potrzebują – Klienci, którzy są zainteresowani kupnem mieszkania biorą pod uwagę nie tylko lokalizację osiedla i jakość wykonania, ale także możliwości parkingowe danej inwestycji – mówi Przemysław Stefanowski z PBG Erigo – Miejsca garażowe to nie wszystko, bo mieszkańcy mogą korzystać też z miejsc parkingowych, które przynależą do osiedla – dodaje Stefanowski. Przed zakupem własnego „M” warto uzbroić się w odpowiednią wiedzę i zweryfikować czy projekt budowlany zakłada nie tylko powstanie hali garażowej, ale także miejsc postojowych na terenie osiedla.
Ile metrów dla czterech kółek?
Najbardziej atrakcyjne wydają się miejsca w garażu podziemnym – zapewniają one pojazdom spokojne zimowanie i większe bezpieczeństwo na co dzień. O to czy w hali garażowej nasze auto będzie miało dostatecznie dużo przestrzeni postojowej w zasadzie nie trzeba się martwić. W świetle przepisów miejsce postojowe w hali garażowej, która mieści wiele stanowisk powinno mieć wymiary min 5×2,3 m, przy zachowaniu odległości między bokiem samochodu a ścianą bądź słupem min. 0,5 m. Deweloper uwzględnić musi też przestrzeń dla ruchu pieszych i dojazdu do stanowisk. To wszystko podraża koszty budowy, co ma przełożenie na cenę miejsca garażowego. Dlatego warto zawczasu przygotować się do takiej transakcji i wiedzieć co tak naprawdę kupujemy. Kwestia parkingów podziemnych od lat łamie głowy nie tylko nabywcom, ale i prawnikom.
Paragraf na podziemny lokal
Interesująco rysuje się kwestia własności takiego miejsca. Stanowisko parkingowe to w gruncie rzeczy przestrzeń między dwoma wyrysowanymi liniami. W przeciwieństwie do mieszkania nie jest to samodzielny „lokal” ani odrębna nieruchomość. Fakt ten ma brzemienne konsekwencje: takie miejsce garażowe nie stanowi odrębnego przedmiotu własności. Jak zapewnić sobie zatem prawo do miejsca postojowego? Dylemat ten rozwiązuje się najczęściej poprzez wyodrębnienie z parkingu podziemnego samodzielnego lokalu niemieszkalnego (garażu). Później lokal ten sprzedaje się na współwłasność osobom, które chcą z niego korzystać. Kupno miejsca postojowego jest zatem kupnem udziału w lokalu. Z udziałem tego typu powinno wiązać się też prawo do korzystania z konkretnego miejsca postojowego. Warto dodać, że taki sposób korzystania z lokalu garażowego jest odnotowywany w dziale III księgi wieczystej.