Obfity śnieg, przymarzający lód, błoto pośniegowe – te wszystkie niekorzystne czynniki atmosferyczne znacznie utrudniają poruszanie się po drogach. Częstokroć zupełnie je lekceważymy i ruszamy z parkingu przecierając jedynie przednią i tylną szybę wycieraczkami. Musimy jednak wiedzieć, że stwarzamy w ten sposób zagrożenie nie tylko dla siebie, ale też innych uczestników ruchu drogowego. Powinniśmy również zdawać sobie sprawę z tego, że za takie postępowanie grożą nam wysokie kary.
Odśnieżanie auta a prawo
Zaniedbania związane z nieodśnieżeniem szyb i niewłaściwym przygotowaniem ich do jazdy polskie prawodawstwo uznaje za wykroczenie (art. 97 Kodeksu wykroczeń). Oprócz nagany, za jego popełnienie możemy się spodziewać kary w wysokości 3000 zł. Stosownie bowiem do art. 66 ust. 1 pkt 5 ustawy z 20 czerwca 1997r. Prawo o ruchu drogowym: (…) pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu. Wskazane przepisy zobowiązują nas do oczyszczenia oszronionej, zaśnieżonej lub zabrudzonej szyby w celu zapewnia jej pełnej przejrzystości.
Zagrożenie dla szyb
Wskazane wyżej niekorzystne warunki atmosferyczne mogą się również przyczynić do uszkodzenia szyb naszego pojazdu. Ciepłe powietrze z nawiewu, polewanie szyb gorącą wodą w celu jej rozmrożenia lub odpryskujące z błota pośniegowego kamienie – to tylko niektóre z przyczyn pęknięcia szyb. Najbardziej zagrożona jest przy tym szyba przednia, czyli ta, od której przejrzystość i bezpieczeństwo naszej jazdy jest w głównej mierze uzależnione.
Bezpośrednio po zaistnieniu tego typu zdarzenia, powinniśmy pomyśleć o naprawieniu pęknięcia (wymianie szyby). Szkody tego typu w praktyce likwidujemy najczęściej z ubezpieczenia autocasco AC. Wiąże się to jednak z utratą części posiadanych przez nas zniżek za bezszkodową jazdę.
Coraz więcej firm ubezpieczeniowych proponuje ubezpieczenie szyb jako dodatek do OC, co możemy sprawdzić przez porównywarkę rankomat.pl». Jest to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych i nie powoduje konieczności likwidacji szkody z ubezpieczenia autocasco, a w konsekwencji także utraty zniżek. Ubezpieczenie szyb obejmuje swoim zakresem skutki zdarzeń losowych, polegających na zniszczeniu lub uszkodzeniu szyb – czołowej, tylnej oraz bocznych – powstałych w wyniku działania osób trzecich, zjawisk atmosferycznych i czynników zewnętrznych.