Spis treści
KRK ma być sprawniejszy
Jak wynika z uzasadnienia ustawy, nowe rozwiązania usprawnią działanie rejestru i skrócą czas uzyskania z niego informacji. Zgodnie z założeniem, przyspieszy to realizację procedur (np. karnych, administracyjnych czy przetargowych), do których potrzebna jest weryfikacja informacji z KRK. Projekt dostosowuje ponadto polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących systemu, który służy do ustalania państw UE, posiadających informacje o wyrokach skazujących, wydanych wobec obywateli państw trzecich i bezpaństwowców.
Najważniejsze założenia nowego KRK
Jak informuje Kancelaria Prezesa RM, najważniejsze rozwiązania sprowadzają się do tego, że
- dokumenty sporządzane przez pracowników sądów, Centralnego Zarządu Służby Więziennej, prokuratorów oraz nadesłane przez państwa UE, będą co do zasady automatycznie zasilać bazę KRK.
- wprowadzane do systemu KRK dane osobowe będą weryfikowane w rejestrze PESEL.
- dane o osobach pozbawionych wolności przekazywane będą do Rejestru bezpośrednio przez system teleinformatyczny Centralnej Bazy Danych Osób Pozbawionych Wolności, wykorzystywany w Centralnym Zarządzie Służby Więziennej.
- uproszczone zostanie postępowanie w sprawie wydania zaświadczenia z KRK. Będzie to możliwe dzięki zmniejszeniu zakresu danych osobowych potrzebnych do złożenia zapytania. Chodzi o dane, które pozwolą na jednoznaczną identyfikację osoby oraz informacje o obywatelstwie tej osoby.
- każde zaświadczenie z KRK będzie wydawane w wersji elektronicznej podpisanej pieczęcią elektroniczną. Wydruk dokumentu będzie równoważny dokumentowi elektronicznemu, a autentyczność dokumentu będzie można zweryfikować.
- umożliwiony zostanie dostęp do informacji o podmiotach zbiorowych każdemu, bez konieczności wskazania, czy i na potrzeby jakiego postępowania zaświadczenie jest uzyskiwane.