- Reklama -
czwartek, 21 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaMajątek i pieniądzeCo zmienią Pracownicze Plany Kapitałowe?

    Co zmienią Pracownicze Plany Kapitałowe?

    Pracownicze Plany Kapitałowe to program długookresowego oszczędzania. Zgromadzone środki zostaną wypłacone po ukończeniu przez uczestnika 60. roku życia. Dzięki temu przyszły emeryt ma zyskać dodatkowe zabezpieczenie finansowe. Jednak sukces PPK jako realnego wsparcia systemu emerytalnego zależy również od tego, czy Polacy zechcą masowo przystąpić do programu.

    – Pracownicze Plany Kapitałowe spełnią swoją funkcję wspierającą system emerytalny tylko wtedy, gdy będą miały wielu uczestników. Dlatego ustawodawca przewidział różne działania motywacyjne, które mają zachęcić do oszczędzania. Chodzi oczywiście o motywatory finansowe – zauważa ekspert portalu PPK.info.

    – Główną zachętą ma być to, że wpłaty na PPK będą dokonywali nie tylko uczestnicy programu, ale również pracodawcy i państwo. Do tego możliwość bezpiecznego inwestowania i pomnażania środków otrzymają nawet osoby, które nie mają wiedzy na temat funkcjonowania rynku kapitałowego. Zachętą jest także podkreślany wielokrotnie fakt, że środki zgromadzone na PPK są w pełni prywatne i tak naprawdę można je w dowolnym momencie wypłacić, chociaż trzeba się wtedy liczyć z pewnymi potrąceniami. Nie bez znaczenia jest także to, że wszyscy uprawnieni Polacy zostaną zapisani do PPK automatycznie, a rezygnacja będzie wymagała działania ze strony uczestnika, co może zniechęcić do takiego kroku – podkreśla ekspert PPK.info.

    Sytuacja demograficzna w Polsce a emerytury
     

    Z raportu przygotowanego dla Komisji Europejskiej oraz z danych Eurostatu wynika, że o ile dziś jeszcze na jednego emeryta w Unii europejskiej przypadają trzy osoby pracujące, to już za 30 lat będą to już tylko dwie osoby aktywne zawodowo. Taka sytuacja wynika głównie z tego, że z jednej strony rodzi się w Europie i Polsce coraz mniej dzieci, a z drugiej – żyjemy coraz dłużej. W ciągu ostatnich 50 lat długość życia Polaków zwiększyła się o ponad 20 lat.

    To wszystko, o czym napisaliśmy wyżej, oznacza katastrofę dla polskiego systemu emerytalnego i po prostu bardzo niskie, wręcz głodowe emerytury. Narastający problem doskonale widać, gdy przeanalizuje się stopę zastąpienia – przeciętna miesięczna wypłata emerytury w stosunku do przeciętnego wynagrodzenia w naszym kraju. Z danych ZUS wynika, że w 2014 roku ta stopa wynosiła 61,8%, w 2018 roku było to już 56,4%, w 2030 roku będzie to już prawdopodobnie tylko 47,1%, a w 2060 roku – 24,6%. Wszystko to pokazuje, że wiele osób na emeryturze będzie miało duże kłopoty finansowe. Pracownicze Plany Kapitałowe mają rozwiązać ten problem.

    PPK jako poduszka finansowa na emeryturze

    Oszczędzanie nigdy nie było mocną stroną Polaków, a szczególnie oszczędzanie na emeryturę. Z badania zrealizowanego na zlecenie Izby Zarządzania Funduszami i Aktywami (IZFiA) można się dowiedzieć, że 40% naszych rodaków zamierza korzystać na emeryturze z dodatkowych oszczędności. Jednocześnie aż 41% opłaca jedynie składki emerytalne na ZUS i KRUS, a tylko 26% odkłada pieniądze w banku, 10% oszczędza w ramach polisy ubezpieczeniowej, natomiast 6% założyło konto IKE. Mało tego, co piąty Polak jest przekonany, że nie ma dobrego sposobu na oszczędzanie pieniędzy na emeryturę.

    Pracownicze Plany Kapitałowe mają zmienić sytuację finansową wielu Polaków w jesieni życia. To próba wdrożenia rozwiązania przystosowanego do zmian demograficznych i do zmian gospodarczych. Celem PPK jest lepsze przygotowanie Polaków do emerytury. Chodzi o to, żeby zabezpieczyć ich finansowo i jednocześnie zmienić myślenie o emeryturze jako okresie, gdy komfort życia zdecydowanie spada.

    PPK to program długoterminowego oszczędzania mający pomóc w tworzeniu poduszki finansowej, która zostanie wykorzystana na emeryturze. Niewątpliwą zaletą PPK jest to, że stawia się tu na kompleksowe rozwiązania związane z oszczędzaniem. W odkładanie pieniędzy na emeryturę nie jest tu więc zaangażowany tylko pracownik, ale również pracodawca i państwo. Oszczędności są budowane w wyniku składek z tych trzech źródeł.

    PPK jako czynnik motywacyjny

    Na pierwszy rzut oka Pracownicze Plany Kapitałowe mogą się wydawać pracodawcy dużym problemem i obciążeniem. To przecież na pracodawcy ciąży obowiązek wdrożenia PPK w firmie wybrania instytucji zarządzającej, podpisania umów i przygotowania całej operacji od strony formalno-informatycznej. Jednak warto spojrzeć na PPK także od innej strony. Ten program może również zmienić wizerunek pracodawcy i zbudować jego prestiż. Nie zapominajmy, że to pracodawca decyduje o wysokości maksymalnej dopłaty oferowanej pracownikom. Z jednej strony można to wykorzystać jako pakiet świadczeń przy rekrutacji najlepszych specjalistów, z drugiej – może to stać się elementem polityki motywacyjnej w firmie. Wtedy najlepsi pracownicy otrzymywaliby najwyższe dopłaty do PPK.

    Pracownicze Plany Kapitałowe mają zmienić przede wszystkim sytuację Polaków na emeryturze. Zgromadzone w tym programie środki staną się dodatkowym wsparciem finansowym, które uzupełni świadczenie emerytalne z ZUS. PPK to ambitny program i warto mu kibicować. Każde działanie, które może poprawić sytuację przyszłych emerytów, jest przecież warte uwagi.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE