- Reklama -
środa, 20 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaMajątek i pieniądzeFala upadłości konsumenckich w 2015 r.?

    Fala upadłości konsumenckich w 2015 r.?

    Nowa regulacja prawna

    Zasadniczą zmianą jest obniżenie kosztu wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Teraz jest to koszt 30, a nie tak jak było dawniej 200 zł. Oczywiście jeśli nie stać Cię nawet na taki wydatek, ciągle masz możliwość ubiegania się o zwolnienie od opłat za wspomniany już wniosek – w tym celu wypełnia się deklarację o posiadanym majątku i uzyskiwanych dochodach (formularz dostępny w Internecie i każdym sądzie w Polsce).

    Nowością są także specjalne pożyczki udzielane przez Skarb Państwa. Będą one przeznaczane na opłacenie kosztów całej procedury upadłościowej, która w praktyce może sięgać nawet kilku tysięcy złotych. Taka pożyczka ma być spłacana z majątku dłużnika, lub – w szczególnych wypadkach – nawet całkowicie darowana. Oczywiście decydujące będą okoliczności danej sprawy.

    Nowe przepisy skracają także okres, w którym konsument jest zobowiązany do uregulowania swoich zaległości finansowych – zamiast 5 ma na to 3 lata. Jeśli nie zdąży z wykonaniem wszystkich zobowiązań, jego długi zostaną umorzone.  Co więcej, w niektórych przypadkach pojawi się możliwość całkowitego darowania długów – upadły konsument nie będzie musiał spłacać swoich wierzycieli. Trzeba jednak zaznaczyć, że takie przypadki mogą się pojawić wyłącznie w uzasadnionych okolicznościach – ciężka choroba dłużnika lub śmierć jedynego żywiciela rodziny.

    Zbyt dużo upadłych?

    Wg danych pochodzących z BIG InfoMonitor aż 2 378 523 Polaków ma problemy ze spłatą swoich długów. Łączna suma zobowiązań to blisko 42 miliony złotych. Nowe przepisy z pewnością pomogą takim osobom. Pod rządami starej regulacji prawnej, blisko 80% składanych wniosków o ogłoszenie upadłości konsumenckiej było odrzucanych przez sądy. Jedynie więc 20% dłużników mogło liczyć na korzystne dla siebie orzeczenie. Teraz te proporcje zostaną odwrócone.

    W pewnym sensie niesie to ze sobą duże ryzyko – zbyt duża ilość wniosków i prostsze postępowanie, to zwiększenie pracy sędziów, a tych nie przybywa. W praktyce na ogłoszenie upadłości być może trzeba będzie poczekać sporą ilość czasu. Według wstępnych szacunków, w 2015 r. upadłość ogłosi od 100 do 150 tysięcy dłużników. Czy będzie ich więcej? O tym będziemy mogli napisać dopiero pod koniec tego roku.

    Dlaczego ogłoszenie upadłości jest tak popularne?

    Wszystko przez łagodniejsze skutki finansowe dla upadłego dłużnika – w skrajnych przypadkach może on nawet nie płacić swoich zobowiązań i nie poniesie przy tym żadnych konsekwencji. Tak jednak będzie tylko w wyjątkowych przypadkach – ciężka choroba lub bieda dłużnika.

    Nawet jeśli dłużnik będzie musiał spłacić wszystkie swoje pożyczki i kredyty, to po ogłoszeniu upadłości ma na to aż 3 lata. Bez orzeczenia sądowego z reguły jest to znacznie krótszy okres czasu – zależy od dobrej woli wierzycieli (tej zazwyczaj brak w takich sytuacjach). W praktyce jednak ogłoszenie upadłości konsumenckiej oznacza częściowy obowiązek spłaty – dlatego każdy dłużnik powinien być nim zainteresowany. Sąd określi jaka część zobowiązań upadłego, po wykonaniu planu spłaty,  zostanie umorzona (jest to oddłużenie, na które liczy każdy upadły). Powołanie syndyka wygasa z mocy prawa – nadzór nad wykonywaniem Planu należy do wierzycieli i sądu. Jest to drugi najważniejszy element – zaraz po ogłoszeniu upadłości – całego postępowania upadłościowego.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE