- Reklama -
poniedziałek, 25 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaMajątek i pieniądzeGwałtowne wichury nad Polską - czy ubezpieczyłeś swój samochód?

    Gwałtowne wichury nad Polską – czy ubezpieczyłeś swój samochód?

    Najlepszym sposobem, aby uniknąć finansowych konsekwencji anomalii pogodowych, jest wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia. W przypadku samochodów osobowych będzie to ubezpieczenie Autocasco, w skrócie zwane ubezpieczeniem AC.

    Ubezpieczenie obowiązkowe

    Z powszechnie obowiązujących w Polsce przepisów prawa wynika, iż kierowcy zobligowani są jedynie do wykupienia polis ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Jak wynika z treści art. 4 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych ubezpieczeniem obowiązkowym jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody powstałe w związku z ruchem tych pojazdów, zwane inaczej "ubezpieczeniem OC posiadaczy pojazdów mechanicznych". Tym samym ubezpieczenie Autocasco jest ubezpieczeniem dobrowolnym, co nie znaczy, że nie warto go wykupić.

    Nie każdy kierowca chce wykupić ubezpieczenie AC

    Praktyka pokazuje, że wielu kierowców ogranicza się jedynie do wypełnienia ustawowego obowiązku, jakim jest wykupienie ubezpieczenia OC. Tym czasem zapominają oni, że w świetle coraz częstszych anomalii pogodowych ubezpieczenie AC jest nie tyle zbędnym luksusem, co wręcz koniecznością. Wykupienie polisy Autocasco pozwala uchronić nas samych przed koniecznością pokrywania w przyszłości wysokich kosztów naprawy pojazdu uszkodzonego w wyniku zdarzeń losowych.

    Co obejmuje ubezpieczenie Autocasco?

    Ubezpieczenie Autocasco (AC) pokrywa koszty naprawy samochodu uszkodzonego wskutek wszelkiego rodzaju zdarzeń losowych (np. wypadków drogowych, działania żywiołów czy też aktów wandalizmu), a także zapewnia rekompensatę w razie jego kradzieży. Ubezpieczenie AC chroni nasz samochód oraz jego wyposażenie standardowe i dodatkowe pod warunkiem, że wyposażenie to zostało zgłoszone we wniosku do ubezpieczenia. Jest wiele wariantów ubezpieczenia. Najczęściej Autocasco chroni przed szkodami powstałymi w wyniku:
    wypadku i kolizji z innymi pojazdami, osobami, zwierzętami czy przedmiotami znajdującymi się poza pojazdem,

    • uszkodzenia pojazdu przez osoby trzecie lub zwierzęta,
    • kradzieży lub usiłowania kradzieży pojazdu, jego części lub tzw. wyposażenia dodatkowego,
    • pożaru lub wybuchu,
    • działania zjawisk atmosferycznych, do których zaliczamy m. in. powodzie, zatopienia, huragany, grad, uderzenia pioruna, osuwanie bądź zapadanie się ziemi, lawiny, itp.

    Niezależnie od tego, czy zdecydowaliśmy się wykupić dodatkowe ubezpieczenie warto jest pamiętać o kilku podstawowych zasadach, których przestrzeganie może nas uchronić przed szkodami wywołanymi przez siły przyrody. Przede wszystkim w czasie silnych wiatrów nie powinniśmy pozostawiać samochodów pod drzewami lub w bezpośredniej odległości od murów budynków.

    Ubezpieczenia AC możesz wykupić w pakiecie

    Wiele towarzystw ubezpieczeniowych oferuje swoim klientom tak zwane pakiety, obejmujące ubezpieczenie OC i AC. I tak na przykład pakiet ubezpieczenia OC i AC można wykupić już za cenę około 530 złotych rocznie.

    Ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych

    Jak wyżej wspomniano, posiadacz pojazdu mechanicznego jest obowiązany zawrzeć umowę obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody powstałe w związku z ruchem posiadanego przez niego pojazdu i obejmuje ono, co do zasady, zdarzenia powstałe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych zawiera się na okres 12 miesięcy. Jeżeli posiadacz pojazdu mechanicznego nie później niż na jeden dzień przed upływem okresu 12 miesięcy, na który umowa ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych została zawarta, nie powiadomi na piśmie zakładu ubezpieczeń o jej wypowiedzeniu, uważa się, że została zawarta następna umowa na kolejne 12 miesięcy. Zawarcie następnej umowy nie następuje, pomimo braku powiadomienia, o którym mowa wyżej, jeżeli:

    • nie została opłacona w całości określona w umowie składka za mijający okres 12 miesięcy lub w przypadku cofnięcia zakładowi ubezpieczeń zezwolenia na wykonywanie działalności ubezpieczeniowej w zakresie obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych albo
    • w przypadku ogłoszenia upadłości zakładu ubezpieczeń, ogłoszenia lub zarządzenia likwidacji zakładu ubezpieczeń albo oddalenia wniosku o ogłoszenie upadłości lub umorzenia postępowania upadłościowego w przypadku, gdy majątek dłużnika (zakładu ubezpieczeń) oczywiście nie wystarcza nawet na zaspokojenie kosztów postępowania upadłościowego albo w przypadku zarządzenia likwidacji przymusowej zakładu ubezpieczeń, jeżeli roszczenia osób uprawnionych nie mogą być pokryte z aktywów stanowiących pokrycie rezerw techniczno-ubezpieczeniowych.

    Podstawa prawna:
    Art., 4, art. 23, art. 26, art. 27, art. 98 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz.U.2013.392)

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE