- Reklama -
czwartek, 21 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaMajątek i pieniądzeJak zarabiać na nieruchomości na kredyt?

    Jak zarabiać na nieruchomości na kredyt?

    Inflacja na poziomie 2% i niskie stopy procentowe – te dwa czynniki sprawiły, że rentowność inwestycji w mieszkania jest coraz częściej wyższa niż oprocentowanie lokat w bankach. Z „Ogólnopolskiego raportu o kredytach mieszkaniowych i cenach transakcyjnych nieruchomości”, opublikowanego w listopadzie 2017 roku przez Związek Banków Polskich wynika także, że sam koszt obsługi kredytu jest stosunkowo niski w odniesieniu do czynszów najmu, co przekłada się na tzw. popyt inwestycyjny.

    Rynek inwestycji mieszkaniowych w Polsce

    Popularność inwestowania w nieruchomości w Polsce rośnie. Tego typu formy lokowania kapitału nie mają w tym momencie innych – bezpieczniejszych i mających niższy poziom ryzyka – alternatyw. Jak wynika z raportu ZBP, taki motyw inwestycyjny to efekt spadku oprocentowania lokat bankowych i wysokich zwrotów przy samym wynajmie mieszkania.

    Rosnący popyt mieszkaniowy w Polsce jest dobrze zaspokajany przez rynek deweloperski, a liczba rozpoczętych inwestycji co roku się zwiększa. Wpływa to na ceny mieszkań – wzrosty są tu niemalże niezauważalne, a ogólna sytuacja może być określana jako stabilna.

     

    Formuła REIT

    W zakresie inwestycji w nieruchomości rok 2017 stał pod znakiem REIT-ów. Ta znana na świecie (Europa, Stany Zjednoczone, Kanada czy Australia) formuła inwestycyjna ma szansę stać się ciekawą alternatywą na rodzimym rynku oszczędności.

    REIT, czyli Real Investment Trust, to spółka lub fundusz, który kupuje, sprzedaje i ma pod swoim zarządzaniem nieruchomości. Co ważne, formuła pozwala na inwestycje w powierzchnie komercyjne lub mieszkaniowe prywatnym inwestorom.

    Pierwotnym terminem wprowadzenia formuły REIT w Polsce miał być styczeń 2018 roku, jednak prace nad samą ustawą nadal trwają.

    Kredyt hipoteczny a mieszkaniowy

    Ponieważ w Polsce nadal brakuje odpowiednich regulacji prawnych pozwalających profesjonalnie inwestować w nieruchomości, wiele osób decyduje się na kredyt mieszkaniowy lub hipoteczny. Finansują z niego – w przypadku kredytu mieszkaniowego – zakup mieszkania lub domu albo – w przypadku kredytu hipotecznego – budowę domu, kupno działki budowlanej czy sam remont.

    Warto pamiętać, że kredyt hipoteczny ma szerszy zakres finansowania niż kredyt mieszkaniowy. Jest też coraz chętniej wybieraną formą pożyczki.

     

    Jak wybrać kredyt hipoteczny?

    Dobór odpowiedniego kredytu to sprawdzenie szeregu liczb i parametrów. Są nimi m.in. nasza zdolność kredytowa, wkład, którym dysponujemy, ubezpieczenia (zarówno te, które możemy, jak i te, które musimy wziąć), a finalnie rata miesięczna, którą od momentu zaciągnięcia kredytu będziemy cyklicznie spłacać. Jak nie zgubić się w gąszczu danych?

    Kalkulator kredytów hipotecznych to narzędzie, które zestawi i porówna aktualną ofertę kredytową. Naszym zadaniem będzie tylko wybranie kwoty kredytu, okresu, w którym będziemy w stanie spłacić zobowiązanie, a także oprocentowania nominalnego. Resztę wykona za nas kalkulator – mówi ekspert z serwisu totalmoney.pl.

    Kalkulator kredytów hipotecznych, jak ten, dostępny w serwisie totalmoney.pl (https://www.totalmoney.pl/kalkulatory/kredyt-hipoteczny-kalkulator-rat), wyświetli nam propozycje banków wraz z oprocentowaniem kredytu, RRSO, prowizją, ratą i całkowitą kwotą do spłaty. Dzięki opcji „Wyślij zapytanie” będziemy mogli bezpośrednio skontaktować się i omówić szczegóły oferty z przedstawicielem banku.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE