Spis treści
Opłata audiowizualna zastąpi abonament RTV od 1 stycznia 2017 roku
Opłata audiowizualna będzie nową daniną publiczną, która zastąpi obecnie funkcjonujący abonament RTV. Jej wprowadzenie zakłada projekt ustawy o składce audiowizualnej. Proponuje się, aby od 1 stycznia 2017 r. abonament RTV został zastąpiony składką audiowizualną, której celem jest finansowanie misji publicznej mediów narodowych.
Opłatę zapłacą wszyscy, nawet ci, którzy nie mają odbiornika radiowego czy telewizyjnego
W ustawie o składce audiowizualnej wskazano, że składka audiowizualna jest zryczałtowaną daniną publiczną ponoszoną przez odbiorców końcowych energii elektrycznej w celu finansowania misji publicznej instytucji mediów narodowych. Składka ma być więc pobierana przy rachunku za energię elektryczną i to nie zależenie od faktu posiadania odbiornika radiowego czy telewizyjnego. Co więcej, obowiązek zapłaty będzie spoczywał na końcowych odbiorcach energii, bez względu na ich status prawny. Zapłacą więc osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej.
Z zapłaconej przez nas składki audiowizualnej potrącane będzie wynagrodzenie dla inkasenta
Według projektu ustawy o składce audiowizualnej, zapłacone przez nas pieniądze mają trafić do Funduszu Mediów Narodowych, ale faktycznie trafi tam tylko część zapłaconych przez nas pieniędzy. Wpływy ze składki zostaną bowiem pomniejszone o wynagrodzenie inkasentów, czyli przedsiębiorstw energetycznych pobierających należności z tytułu świadczenia usług dystrybucji. Wynagrodzenie to ma wynosić w 2017 roku 30 gr. od każdego obsługiwanego punktu poboru, od 2018 roku zaś 20 gr. miesięcznie. Składka audiowizualna w końcowym rozrachunku trafi do Funduszu Mediów Narodowych, który będzie państwową osobą prawną zarządzaną przez Radę Mediów Narodowych. Projekt ustawy o mediach narodowych przewiduje, że statut Funduszu ma zostać nadany przez Marszałka Sejmu w formie zarządzenia na wniosek Rady Mediów Narodowych.
Wysokość składki
Co do zasady opłatę audiowizualną zapłacimy od każdego licznika za prąd. W opisywanej ustawie wskazano, że obowiązek zapłaty powstaje odrębnie od każdego punktu poboru, którym jest wyposażone w układ pomiarowo-rozliczeniowy miejsce, do którego operator systemu dystrybucyjnego dostarcza odbiorcy końcowemu energię elektryczną na podstawie umowy. Obowiązek zapłaty powstaje pierwszego dnia każdego miesiąca, a miesięcznie składka wyniesie 15 złotych.
Zwolnienia
Zwolnienie z opłaty będzie przysługiwać gospodarstwom domowym, w których odbiorca końcowy lub jego małżonek zameldowany na pobyt stały pod tym samym adresem ukończył 75 lat lub ma orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności. Składki nie będą musiały opłacać także m.in. osoby uprawnione do ryczałtu energetycznego, świadczenia opiekuńczego lub świadczenia wychowawczego na pierwsze dziecko w ramach programu 500 plus. Zgodnie z projektem, ze składki zwolnione będą także dodatkowe punkty poboru w miejscu zamieszkania. To np. sytuacje, gdy licznik jest zainstalowany w garażu obok budynku mieszkalnego czy w stodole blisko domu rolnika.
Podstawa prawna:
Art. 1, art. 2, art. 3, art. 5, art. 6, art. 7, art. 8, art. 10 projektu ustawy o składce audiowizualnej (druk numer 443).