Spis treści
Program MDM otwarty na rynek pierwotny i wtórny
Na posiedzeniu 25 czerwca Sejm dokonał nowelizacji ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi. Zmiany wynikają z analizy dotychczasowej realizacji programu. Zgodnie z nowelizacją, MdM ma wspierać młodych w kupnie pierwszego mieszkania (domu) z rynku pierwotnego i wtórnego na kredyt, oferując dopłatę do wkładu własnego.
Zwiększenie powierzchni od której będzie liczona dopłata do wkładu własnego dla rodzin wychowujących co najmniej trójkę dzieci oraz wyższe dofinansowanie
Nowe przepisy przewidują m.in. zwiększenie z 50 do 65 m kw. powierzchni mieszkaniowej, od której będzie liczona dopłata do wkładu własnego dla rodzin wychowujących co najmniej trójkę dzieci (zwiększy to wysokość dofinansowania o 30 proc.). Ponadto, w myśl nowelizacji, osoby i rodziny z dwójką dzieci będą mogły otrzymać wyższe dofinansowanie wkładu własnego – 20 proc. zamiast dotychczasowych 15 proc., natomiast w przypadku trójki dzieci i więcej – dopłata wzrośnie z 15 do 30 proc. Dla rodzin z trojgiem dzieci, w połączeniu ze zwiększeniem podstawy wymiaru wsparcia, oznacza to wzrost wysokości dofinansowania wkładu własnego o 160 proc.
MDM nie tylko dla pierwszego mieszkania
Dodatkowo nowelizacja przewiduje rezygnację z warunku „pierwszego mieszkania” i limitu wieku w przypadku rodzin i osób wychowujących co najmniej troje dzieci w dniu składania wniosku o dofinansowanie wkładu własnego. Oznacza to, że z programu będą mogły skorzystać osoby i rodziny z trójką dzieci (lub większą ich liczbą), które wprawdzie mają mieszkanie, ale chcą kupić większy lokal, i w ten sposób poprawić swoje warunki bytowe. Takich rodziców i osób nie będzie dotyczył dotychczasowy limit wieku, zgodnie z którym przynajmniej jeden z kupujących nie może mieć ukończonych 35 lat.
Limit cenowy
Ponadto zgodnie z nowymi przepisami, cena mieszkania z rynku wtórnego nie będzie mogła przekraczać kwoty otrzymanej po pomnożeniu współczynnika 0,9 przez metraż mieszkania i średni wskaźnik przeliczeniowy kosztu wybudowania 1 m2 mieszkania obowiązujący w gminie, na terenie której jest ono położone. W przypadku lokali z rynku pierwotnego limit cenowy pozostanie bez zmian (współczynnik wynoszący 1,1).
Pomoc dla osób bez zdolności kredytowej
Nowelizacja zwiększa też udział w programie osób bez zdolności kredytowej. Do tej pory, jeśli nabywca – mimo dofinansowania wkładu własnego – nie miał zdolności kredytowej, to do umowy kredytu razem z nim mogła przystąpić najbliższa rodzina, np. rodzice, rodzeństwo, ojczym, macocha lub teściowie. W myśl nowych przepisów kredytobiorców będą mogły wesprzeć dowolne osoby.
Program wspiera także osoby dokonujące przebudowy lub adaptacji
Nowelizacja umożliwia też dofinansowanie wkładu własnego do nabycia mieszkania, które powstało w wyniku przebudowy lub adaptacji, a nie tylko budowy. Rozwiązanie to umożliwi objęcie programem przebudowanych lub zaadaptowanych budynków niemieszkalnych, strychów i starych kamienic.
MDM obejmie też osoby korzystające z pośrednictwa spółdzielni mieszkaniowych w nabyciu mieszkania
Nowe regulacje przewidują także zwiększenie udziału w programie osób, które chcą skorzystać z pośrednictwa spółdzielni mieszkaniowych w nabyciu mieszkania. Z możliwości dofinansowania wkładu własnego będą mogli skorzystać członkowie spółdzielni mieszkaniowej, którzy podpiszą z nią umowę na budowę mieszkania, i na tej podstawie wniosą wkład budowlany do spółdzielni w celu uzyskania prawa własności mieszkania. Dotychczasowe przepisy umożliwiały uzyskanie wsparcia finansowego nabywcom, którzy kupowali od spółdzielni mieszkania powstające na zasadach deweloperskich oraz mieszkania budowane na rzecz członków spółdzielni, których budowa została już zakończona i rozliczona.
Etap legislacji
Teraz nowelizacja będzie rozpatrywana w Senacie.
Źródło:
W artykule wykorzystano także informacje dotyczące 95 posiedzenie Sejmu, dostępne pod adresem www.sejm.gov.pl.