- Reklama -
czwartek, 21 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaMajątek i pieniądzeKredytobiorcy, który zaciągnęli kredyt we frankach mogą już mogą starać się o...

    Kredytobiorcy, który zaciągnęli kredyt we frankach mogą już mogą starać się o wsparcie w spłacie zadłużenia

    Ogólne założenia pomocy frankowiczom

    Pomoc obejmuje swym zakresem kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy na zakup lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Ustawa określa przesłanki jakie musi spełnić kredytobiorca, aby mógł skorzystać z pomocy udzielnej osobom fizycznym, zobowiązanym do spłaty kredytu mieszkaniowego, będącym w trudnej sytuacji finansowej. Przede wszystkim pomoc będzie udzielana kredytobiorcy, który w dniu złożenia wniosku o przyznanie wsparcia posiadać będzie status bezrobotnego lub znalazł się w sytuacji, w której miesięczna rata kredytu mieszkaniowego przekracza 60% miesięcznych dochodów osiąganych przez gospodarstwo domowe kredytobiorcy.

    Wymagania, jakie musi spełnić kredytobiorca, aby skorzystać z pomocy udzielnej osobom fizycznym, zobowiązanym do spłaty kredytu mieszkaniowego, będącym w trudnej sytuacji finansowej

    Pomoc będzie udzielana kredytobiorcy, jeżeli w dniu złożenia wniosku o przyznanie wsparcia kredytobiorca posiadać będzie status bezrobotnego. W momencie utraty pracy, i tym samym źródła utrzymania, osoby, które muszą jednocześnie regulować swoje zobowiązania związane z kredytem mieszkaniowym są w szczególnie trudnej sytuacji finansowej, a często ich jedynym źródłem dochodów jest zasiłek dla bezrobotnych. Wydaje się zatem konieczne czasowe wsparcie takich osób, gdyż pomoc finansowa udzielona im w tak trudnym okresie zapewni możliwość regulowania miesięcznych rat kredytu mieszkaniowego oraz pozwoli skupić się na poszukiwaniu nowej pracy. Jednocześnie pomoc ta nie będzie mogła być przyznana osobom, które utraciły zatrudnienie w związku ze złożonym przez te osoby wypowiedzeniem lub gdy rozwiązanie umowy o pracę nastąpiło bez wypowiedzenia z winy pracownika. Zdecydowano się na takie obostrzenie, gdyż wsparcie dla osób w trudnej sytuacji finansowej powinno być dedykowane jedynie dla kredytobiorców, którzy nie z własnej winy, na skutek określonych zdarzeń gospodarczych bądź losowych utracili możliwość zarobkowania i z tego tytułu zmagają się z trudnościami w spłacie swoich zobowiązań ( zob. art. 3 ust. 2 ustawy gdzie wskazano, że „wsparcie nie może być przyznane, jeżeli utrata zatrudnienia nastąpiła w wyniku rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem przez kredytobiorcę lub rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w trybie art. 52 § 1  ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2014 r. poz. 1502, z późn. zm.).).

    Zdecydowano się również na udzielenie pomocy osobom, które na skutek różnych okoliczności gospodarczych znalazły się w sytuacji, w której ich miesięczna rata kredytu mieszkaniowego przekracza 60% miesięcznych dochodów osiąganych przez gospodarstwo domowe (art. 3 ust. 1 pkt 2). Obecnie przypadki te dotyczą głównie osób, które zaciągnęły swoje kredyty w walucie obcej i na skutek wzrostu kursu danej waluty ich miesięczna rata kredytu znacząco wzrosła. Jednocześnie osoby te nie są w stanie regulować swoich zobowiązań i równocześnie zaspokajać swoich podstawowych potrzeb, gdyż większość ich dochodów musi zostać przeznaczona na spłatę miesięcznej raty kredytu. Wydaje się więc konieczne udzielenie im wsparcia, które to pozwoli przezwyciężyć trudny okres związany z niekorzystnym kursem walutowym.

    Zdecydowano się także na zapis, który stanowi, iż pomoc dla kredytobiorców może być przyznana tylko dla jednego z nich w danym czasie a łączny okres wsparcia przeznaczonego na spłatę kredytu mieszkaniowego ustanowionego na tym samym przedmiocie kredytowania nie może przekroczyć 18 miesięcy. Jednocześnie wsparcie nie może być udzielane w okoliczności, w której to umowa kredytu mieszkaniowego została wypowiedziana (art. 3 ust. 3 i 4). Ponadto pomoc nie będzie przyznawana za okres, w którym kredytobiorcy przysługuje świadczenie z tytułu utraty pracy wynikającego z zawartej umowy ubezpieczenia gwarantującego wypłatę świadczenia na wypadek utraty pracy (art. 3 ust. 5).

    Katalog sytuacji, które dyskwalifikują kredytobiorcę do skorzystania ze wsparcia

    Pomoc dla osób fizycznych, które to zaciągnęły kredyty mieszkaniowe i jednocześnie zmagają się z trudna sytuacją finansową nie będzie udzielana, jeżeli kredytobiorca jest właścicielem innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, posiada inne spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do domu jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego, budowanych w celu przeniesienia ich własności na rzecz członków. Ponadto kredytobiorca nie będzie mógł skorzystać z pomocy w sytuacji, w której jest on najemcą innego lokalu mieszkalnego lub też domu jednorodzinnego.

     

    Wysokość oraz okres trwania pomocy dla kredytobiorców będących w trudnej sytuacji finansowej.

    Kredytobiorca będzie otrzymywał pomoc przez okres nie dłuższy niż 18 miesięcy. Środki te będą przekazywane przez Bank Gospodarstwa Krajowego bezpośrednio do kredytodawcy, a wysokość wsparcia będzie ustalana w drodze decyzji. Pomoc będzie udzielona w wysokości miesięcznych rat kapitałowych i odsetkowych kredytu mieszkaniowego. Jednakże wsparcie to nie będzie mogło przekraczać 1.500 zł miesięcznie. Wydaje się, iż zarówno okres 18 miesięcy jak i wysokość miesięcznej pomocy stanowić będzie istotne odciążenie osób będących w trudnej sytuacji finansowej oraz zapewni dostateczną pomoc w ciężkim dla nich okresie. Bank Gospodarstwa Krajowego będzie przekazywał środki pieniężne w walucie w jakiej jest spłacany kredyt mieszkaniowy. Wysokość środków pieniężnych będzie przeliczana po kursie sprzedaży ogłoszonym przez Narodowy Bank Polski w dniu poprzedzającym przekazanie środków. Jeżeli kredytobiorca zawarł umowę ubezpieczenia, na podstawie której przysługuje mu świadczenie z tytułu utraty pracy to wówczas wsparcie będzie mogło być przekazywane po upływie okresu wypłaty świadczenia z tytułu takiej umowy (art. 5 ust. 6).

    Pomoc na wniosek

    Wsparcie będzie przyznawane na wniosek kredytobiorcy, w drodze decyzji. Wnioski będzie można składać w terminie do dnia 31 grudnia 2018 r. Organem wydającym decyzję o przyznaniu wsparcia jest starosta właściwy według miejsca położenia lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego (art. 6 ust. 1). Jednocześnie w art. 6 ust. 2 określono katalog informacji jakie kredytobiorca musi podać we wniosku, a także rodzaje oświadczeń jakie musi złożyć pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń. We wniosku kredytobiorca podaje imię i nazwisko, adres miejsca zamieszkania, numer PESEL, o ile został nadany, oraz numer dowodu osobistego lub rodzaj i numer innego dokumentu potwierdzającego tożsamość. Ponadto do wniosku załączane będzie również oświadczenie kredytodawcy zawierające informacje dotyczące m.in. umowy kredytu mieszkaniowego, w tym wysokości i terminów płatności 18 niewymagalnych rat kapitałowych i odsetkowych, a także wysokości współczynnika wartości mieszkania do wartości udzielonego kredytu.

    Podstawa prawna:
    Art. 3, art. 4, art. 6 ustawy z dnia 9 październiku 2015 roku o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy (Dz.U.2015.1925)

    Źródło:
    W artykule wykorzystano także fragmenty uzasadnienia do projektu ustawy z dnia 9 październiku 2015 roku o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy.
     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE