- Reklama -
środa, 20 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaMajątek i pieniądzeNowe zasady obliczania pensji minimalnej

    Nowe zasady obliczania pensji minimalnej

    Nowe zasady wyliczania minimalnego wynagrodzenia za pracę

    Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt ustawy zmieniającej zasady wyliczania wysokości minimalnego wynagrodzenia. Nowe prawo ma wejść w życie od 1 stycznia 2020 roku.

    Wliczanie dodatku za staż do minimalnej pensji 

    W świetle obowiązującego prawa, do ustalania wysokości minimalnego wynagrodzenia nie wlicza się dodatku za pracę w nadgodzinach, nagrody jubileuszowej czy odprawy emerytalnej i rentowej. Od 2017 roku do minimalnej pensji nie wlicza się też dodatku za pracę w nocy. Teraz ministerstwo proponuje, żeby również dodatek za staż pracy nie miał wpływu na wysokość minimalnego wynagrodzenia. A zatem nowe przepisy zakładają rozszerzenie katalogu składników wynagrodzenia, które nie są uwzględnianie przy obliczaniu wysokości minimalnej pensji.

    Kogo obejmie zmiana przepisów płacowych

    Zdaniem Minister, zmiana przepisów ma zapewnić bardziej sprawiedliwy i przejrzysty kształt minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz poprawić sytuację pracowników otrzymujących wynagrodzenie na najniższym poziomie. Podkreśla ona, że obecnie pracownicy z długim stażem pracy dostają niższe stawki wynagrodzenia zasadniczego (niż np. zaczynający pracę absolwenci lub osoby z niewielkim doświadczeniem), bo do minimalnej pensji wlicza im się dodatek za wysługę lat. Zmiana będzie przede wszystkim dotyczyła tych podmiotów sektora publicznego, które zobowiązane są do wypłacania dodatku stażowego. Podwyższenie pensji najmniej zarabiających, a doświadczonych pracowników sektora publicznego, „może przyczynić się do zwiększenia stabilizacji zatrudnienia w sektorze publicznym”.

    Wejście w życie nowych przepisów

    Resort proponuje, żeby nowe przepisy weszły w życie od 1 stycznia 2020 roku. Wcześniej – od 1 września 2019 roku – obowiązywałyby przepisy przejściowe, które dawałyby stronom możliwość negocjacji odpowiedniej zmiany wynagrodzenia. 

    Źródło:
    Oficjalna strona Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE