- Reklama -
środa, 20 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaOpieka społecznaKto może otrzymać zasiłek stały?

    Kto może otrzymać zasiłek stały?

    Komu przysługuje zasiłek stały?

    Prawo do zasiłku stałego ma:

    – pełnoletnia osoba samotnie gospodarująca, niezdolna do pracy z powodu wieku lub całkowicie niezdolna do pracy jeżeli jej dochód jest niższy od kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej, czyli kwoty 542,-zł,

    – pełnoletnia osoba pozostająca w rodzinie, niezdolna do pracy z powodu wieku lub całkowicie niezdolna do pracy, jeżeli jej dochód, jak również dochód na osobę w rodzinie są niższe od kryterium dochodowego na osobę w rodzinnie, czyli kwoty 456,-zł.

    Warto wiedzieć, że osoba niezdolna do pracy z powodu wieku to osoba, która ukończyła 60 lat (w przypadku kobiety) i 65 lat (w przypadku mężczyzny). Całkowita niezdolność do pracy oznacza z kolei:

    całkowitą niezdolność do pracy w rozumieniu przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, czyli niezdolność do jakiekolwiek pracy stwierdzoną orzeczeniem lekarza orzecznika, czy Komisji ZUS o całkowitej niezdolności do pracy lub niezdolności do samodzielnej egzystencji albo

    – zaliczenie do I lub II grupy inwalidów albo

    – znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności potwierdzony odpowiednim orzeczeniem zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności.

    Osobą samotnie gospodarującą jest osoba prowadząca jednoosobowe gospodarstwo domowe. Co ważne, osobę przebywającą w domu pomocy społecznej lub ubiegającą się o przyjęcie do niego uznaje się za osobę samotnie gospodarującą, jeżeli przed przyjęciem do domu pomocy społecznej lub rozpoczęciem oczekiwania na miejsce w takim domu była uprawniona do zasiłku stałego.

    Kto nie ma prawa do zasiłku?

    Należy pamiętać, że zasiłek stały nie przysługuje osobie uprawnionej do renty socjalnej oraz uprawnionej do świadczenia pielęgnacyjnego. Świadczenia tego nie otrzyma również osoba otrzymująca dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka i utraty prawa do zasiłku do zasiłku dla bezrobotnych na skutek upływu ustawowego okresu jego pobierania.

    Świadczenie może być przyznane na wniosek lub z urzędu

    Zasiłek stały jest przyznawany na wniosek zainteresowanej osoby, jej przedstawiciela ustawowego albo innej osoby, za zgodą jej lub jej przedstawiciela ustawowego. Co istotne, świadczenie może być także przyznane z urzędu. Wniosek o przyznanie zasiłku stałego można złożyć pisemnie lub ustnie – w formie protokołu, który sporządza pracownik właściwego miejscowo ośrodka pomocy społecznej. Do wniosku trzeba dołączyć odpowiednie dokumenty poświadczające wiek osoby uprawnionej, orzeczenia o inwalidztwie lub niepełnosprawności, itd. Pracownik socjalny może również żądać złożenia oświadczenia o dochodach i stanie majątkowym. Należy pamiętać, że takie oświadczenie składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań, o czym należy pouczyć składającego to oświadczenie. Przed przyznaniem prawa do zasiłku, w terminie 14 dni od daty złożenia wniosku o pomoc, pracownik socjalny przeprowadza wywiad środowiskowy. 

    Decyzja o przyznaniu zasiłku

    Przyznanie zasiłku następuje w drodze decyzji administracyjnej. Jest ona wydawana nie później niż w ciągu miesiąca, a w sprawach szczególnie skomplikowanych nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia złożenia wniosku. Jeżeli pracownik socjalny stwierdzi dysproporcje między udokumentowaną wysokością dochodu, a sytuacją majątkową osoby lub rodziny wskazujące, że osoba ta lub rodzina jest w stanie przezwyciężyć trudną sytuację życiową, wykorzystując własne zasoby majątkowe, w szczególności w przypadku posiadania znacznych zasobów finansowych, wartościowych przedmiotów majątkowych lub nieruchomości, wówczas może odmówić przyznania świadczenia. Należy pamiętać, że od decyzji odmownej przysługuje odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, które należy złożyć w terminie 14 dni od otrzymania decyzji.

    Wysokość zasiłku

    Dla osoby samotnie gospodarującej wysokość zasiłku stanowi różnicę między kryterium dochodowym osoby samotnie gospodarującej a dochodem tej osoby. Z kolei w przypadku osoby w rodzinie kwota świadczenia to różnica między kryterium dochodowym na osobę w rodzinie a dochodem na osobę w rodzinie. Należy jednak pamiętać, że kwota zasiłku nie może być jednak wyższa niż 529,-zł miesięcznie i niższa niż 30,-zł miesięcznie. 

    Zasiłek stały można stracić

    Warto wiedzieć, że w decyzji o przyznaniu zasiłku stałego nie wskazuje się czasu, na jaki jest on przyznawany. I tak w przypadku zmiany wysokości dochodu świadczenie to może zostać odebrane lub ograniczone Jeżeli zasiłek stały został przyznany na podstawie nieprawdziwych informacji lub osoba go pobierająca nie poinformowała  o zmianie swojej sytuacji materialnej lub osobistej, wówczas należy go zwrócić. Świadczenie nienależnie pobrane podlega zwrotowi niezależnie od dochodu rodziny.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE