Zadania własne powiatu z zakresu pomocy społecznej
Głównym zadaniem Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie jest opracowywanie i realizacja powiatowej strategii rozwiązywania problemów społecznych, ze szczególnym uwzględnieniem programów pomocy społecznej, wspierania osób niepełnosprawnych i innych, których celem jest integracja osób i rodzin z grup szczególnego ryzyka. Osoby opuszczające domy pomocy społecznej dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, domy dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży oraz schroniska dla nieletnich, zakłady poprawcze, specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze, specjalne ośrodki wychowawcze, młodzieżowe ośrodki socjoterapii zapewniające całodobową opiekę lub młodzieżowe ośrodki wychowawcze tam właśnie mogą uzyskać pomoc pieniężną na usamodzielnienie oraz na kontynuowanie nauki. Na pomoc w integracji ze środowiskiem udzielonej z PCPR mogą również liczyć osoby mające trudności w przystosowaniu się do życia oraz młodzież opuszczająca w/w ośrodki pomocy. Do zadań tej jednostki należy również prowadzenie i rozwój infrastruktury domów pomocy społecznej o zasięgu ponadgminnym oraz umieszczanie w nich skierowanych osób, prowadzenie mieszkań chronionych dla osób z terenu więcej niż jednej gminy oraz powiatowych ośrodków wsparcia, w tym domów dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży, z wyłączeniem środowiskowych domów samopomocy i innych ośrodków wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi a także prowadzenie ośrodków interwencji kryzysowej. W PCPR osoby potrzebujące pomocy otrzymać informacje na temat swoich praw i uprawnień. Centrum prowadzi specjalistyczne poradnictwo, szkolenia i przyczynia się do doskonalenia zawodowego kadr pomocy społecznej z terenu powiatu oraz doradza metodyczne kierownikom i pracownikom jednostek organizacyjnych pomocy społecznej z terenu powiatu. Warto wiedzieć, że kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie ma prawo wytaczać na rzecz obywateli powództwa o roszczenia alimentacyjne.
Zadania zlecone z zakresu administracji rządowej
Do zadań Centrum, zleconych z zakresu administracji rządowej, należy z kolei udzielanie pomocy cudzoziemcom, którzy uzyskali w Rzeczypospolitej Polskiej status uchodźcy lub ochrony uzupełniającej, w zakresie indywidualnego programu integracji oraz opłacanie za te osoby składek na ubezpieczenie zdrowotne. W tym zakresie prowadzi i rozwija infrastrukturę ośrodków wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi oraz realizuje zadania wynikające z rządowych programów pomocy społecznej, mających na celu ochronę poziomu życia osób, rodzin i grup społecznych oraz rozwój specjalistycznego wsparcia.
Zadania z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych
PCPR realizuje również zadania z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych, określonych w Ustawie z dnia 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2011r., Nr 127, poz. 721 ze zm.). I tak w tej kwestii Centrum opracowuje i realizuje zgodne ze strategią rozwoju województwa, powiatowe programy działań na rzecz osób niepełnosprawnych w zakresie rehabilitacji społecznej i przestrzegania praw osób niepełnosprawnych. Podejmuje również działania zmierzające do ograniczania skutków niepełnosprawności, opracowuje i przedstawia plany zadań i informacje z prowadzonej działalności oraz udostępnia je na potrzeby samorządu województwa a także współpracuje z organizacjami pozarządowymi i fundacjami działającymi na rzecz osób niepełnosprawnych w zakresie rehabilitacji społecznej tych osób. Do zadań Centrum należy także dofinansowanie uczestnictwa osób niepełnosprawnych i ich opiekunów w turnusach rehabilitacyjnych, sportu, kultury, rekreacji i turystyki osób niepełnosprawnych, zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny, przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze przyznawane osobom niepełnosprawnym na podstawie odrębnych przepisów, likwidacji barier architektonicznych, w komunikowaniu się i technicznych, w związku z indywidualnymi potrzebami osób niepełnosprawnych oraz dofinansowanie kosztów tworzenia i działania warsztatów terapii zajęciowej.