Prowadzenie ewidencji sprzedaży przy pomocy kasy rejestrującej dotyczy wszystkich podatników, którzy dokonują sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. O zwolnieniu od „wbijania” na kasę może być mowa w przypadku m.in. przedsiębiorców startujących w danym roku z własnym biznesem do momentu, kiedy sprzedaż dokonywana na rzecz wspomnianych osób nie przekroczy 20 tys. zł (limit ten liczy się w proporcji do okresu dokonywania sprzedaży). Podatnicy VAT, jeśli spełniają warunki, muszą ewidencjonować „na kasie” sprzedaż własną. Obowiązkowo jednak paragony dokumentujące całą sprzedaż wystawiać powinni będący VAT-owcami agenci turystyczni, pośredniczący w sprzedaży między różnymi firmami turystycznymi a osobami kupującymi wycieczki w celach prywatnych.
Na kasie także usługi, w których pośredniczy
Zgodnie z Kodeksem cywilnym, podpisując umowę agencyjną agent zobowiązuje się, w zakresie działalności swojego przedsiębiorstwa, do stałego odpłatnego pośredniczenia przy zawieraniu z klientami umów na przedsiębiorcy albo do zawierania umów w jego imieniu. Dla celów VAT, prowadzący biuro usług turystycznych, który jednocześnie jest agentem innych biur podróży jest podatnikiem podatku od towarów i usług.
Sprzedaż realizowana przez zleceniobiorcę w imieniu zleceniodawcy powinna być ewidencjonowana przez zleceniobiorcę (jeśli ciąży na nim taki obowiązek), ze wszystkimi tego konsekwencjami, m.in. jeśli chodzi o oznaczenia na wydrukowanych paragonach dotyczących nazwy, adresu czy NIP-u.
Obowiązek rozliczania sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej stanowi niejako odrębny fakt i wynika z dokonywania sprzedaży na rzecz osób prywatnych i rolników ryczałtowych.
Zgodnie z ustawą o VAT podatnicy prowadzący ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrujących, u których podstawą opodatkowania jest kwota prowizji lub inna postać wynagrodzenia za wykonywane usługi w ramach umowy agencyjnej, zlecenia, pośrednictwa lub innych umów o podobnym charakterze albo marża, ewidencjonują na potrzeby obliczenia osiąganego przez nich obrotu oraz kwot podatku należnego całą wartość sprzedaży własnej oraz prowadzonej na rzecz lub w imieniu innych podatników.
A zatem, w przypadku np. pośredników usług turystycznych, którzy są podatnikami VAT, prowadząc ewidencję sprzedaży przy pomocy kasy fiskalnej, muszą oni, poza wprowadzaniem do kasy sprzedaży własnej, wystawiać także paragony za sprzedaż prowadzoną na rzecz lub w imieniu innych podatników (np. przewoźników), gdy poza sprzedażą usług takiego przewoźnika, pośrednik sprzedawałby także własne produkty czy usługi.
Katarzyna Miazek, Tax Care
Katarzyna Więsik, księgowa Tax Care