Zgodnie z ustawą o PIT zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym podlegają świadczenia rodzinne otrzymane na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych, dodatki rodzinne i pielęgnacyjne, świadczenia pieniężne otrzymane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów oraz zasiłki porodowe otrzymane na podstawie odrębnych przepisów. Innymi słowy, otrzymanie przez podatnika tego typu świadczeń nie powoduje powstanie przychodu.
Przedmiot zwolnienia
Za świadczenie rodzinne uznaje się zasiłek rodzinny oraz jego dodatki, świadczenia opiekuńcze (zasiłek i świadczenia pielęgnacyjne), wypłacaną przez gminę zapomogę oraz jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia dziecka. Prawo do zasiłku rodzinnego i dodatków do niego przysługuje rodzicom, jednemu z rodziców albo opiekunowi prawnemu dziecka, opiekunowi faktycznemu dziecka bądź osobie uczącej się, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę albo dochód osoby uczącej się nie przekracza kwoty 504 zł. W przypadku, gdy członkiem rodziny jest dziecko niepełnosprawne kwota ta nie może przekroczyć 583
Zasiłek zza granicy
Jak wskazuje Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 18. lipca 2013 r. o sygn. IPTPB2/415-268/13-4/TS, zwolnione z opodatkowania PIT-em są także świadczenia rodzinne i dodatki pielęgnacyjne otrzymywane zza granicy. Wypłacany zasiłek dla owdowiałej żony zamieszkującej w Polsce po mężu pracującym w Wielkiej Brytanii na dziecko uczące się do 20 roku życia pozostaje zwolniony z opodatkowania podatkiem dochodowym. Mimo, iż świadczenie w postaci zasiłku otrzymywanego przez podatnika z Wielkiej Brytanii wypłacane osobie mającej miejsce zamieszkania w Polsce podlega opodatkowaniu w Polsce, równolegle zastosowanie ma zwolnienie zasiłku z PIT obowiązujące w ramach polskiego prawa.
Bez wpisywania do deklaracji
W przypadku otrzymywania zasiłku rodzinnego czy dodatku pielęgnacyjnego nie występuje obowiązek odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy od ww. świadczeń. Otrzymanych zatem w ramach takich świadczeń środków podatnik nie musi wyszczególniać w zeznaniu rocznym.
Katarzyna Miazek, Tax Care
Dominik Mędrzycki, księgowy Tax Care