- Reklama -
czwartek, 21 listopada 2024
- Reklama -
Więcej

    Cesja leasingu

    Umowa leasingu jest cywilnoprawną umową nazwaną określającą, że raty leasingowe stanowią części wynagrodzenia pieniężnego, równego co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy. Art. 70914 KC przewiduje, że w razie zbycia rzeczy przez finansującego nabywca wstępuje w stosunek leasingu na miejsce finansującego. Finansujący powinien niezwłocznie zawiadomić korzystającego o zbyciu rzeczy.

    Do niedawna cesja leasingu była bardzo kontrowersyjnym tematem, a wszystko przez brak jednoznacznej regulacji w odniesieniu do skutków podatkowych takiej czynności. Od 1 stycznia 2013 r. powyższa kwestia została ujednolicona pod każdym względem. Zgodnie z nowymi przepisami w przypadku zmiany strony umowy leasingu dokonanej w trakcie trwania podstawowego okresu, podatkowe rozliczanie takiej umowy odbywać się będzie tak, jakby się nic się w tej materii nie zmieniło.

    Zgodnie z treścią znowelizowanego art. 23b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowią przychód finansującego i koszt uzyskania przychodów korzystającego, jeżeli suma ustalonych opłat w umowie leasingu pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, a w przypadku zawarcia przez finansującego następnej umowy leasingu środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej będących uprzednio przedmiotem takiej umowy odpowiada co najmniej jego wartości rynkowej z dnia zawarcia następnej umowy leasingu. Obecnie, wartość początkowa środków trwałych jest tożsama z wartością rynkową aktualną w danym momencie, co umożliwia leasingowanie przedmiotów o niższej wartości – a nie jak było do tej pory z kosztem nabycia lub wytworzenia przedmiotu leasingu. Powyższe rozwiązanie prawne znalazło także zastosowanie na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych (art. 17b).

    Na zakończenie parę praktycznych rad jak dokonać cesji leasingu. Przede wszystkim pierwszą czynnością powinno być nawiązanie kontaktu z finansującym, tak aby ustalić czy cesja jest w ogóle możliwa w konkretnym przypadku. Jeśli tak, to następnym krokiem jest uzyskanie porozumienia, co do warunków finansowych. Sprawdzamy także jakie wymagania leasingodawca stawia nowemu leasingobiorcy – temu, który zechce wstąpić na miejsce dotychczasowego leasingobiorcy. Po takich czynnościach pozostaje nam już jedynie poszukanie odpowiedniego kandydata, który zechce przejąć na siebie naszą umowę.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE