- Reklama -
poniedziałek, 25 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaMajątek i pieniądzeCzy jest możliwe prowadzenie kontroli podatkowej w stosunku do byłych wspólników spółki...

    Czy jest możliwe prowadzenie kontroli podatkowej w stosunku do byłych wspólników spółki cywilnej?

    Kontrola podatkowa

     

    Kontrolę podatkową, zgodnie z treścią normy art. 281 § 1 i 2 ordynacji podatkowej, przeprowadzają organy podatkowe pierwszej instancji. Kontrola ta przeprowadzana jest u podatników, płatników, inkasentów oraz następców prawnych, zwanych "kontrolowanymi". Celem kontroli podatkowej jest sprawdzenie, czy kontrolowani wywiązują się z obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego.

     

    Podatnicy podatku od towarów i usług

     

    Stosownie do treści art. 15 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat tej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

     

    Podmiotowość podatkowa spółki cywilnej

     

    W świetle przepisów Ordynacji podatkowej w przypadkach, w których ustawa podatkowa przyznaje spółce cywilnej podmiotowość podatkową – podatnikiem, płatnikiem lub inkasentem, a także kontrolowanym czy stroną postępowania podatkowego w zakresie praw i obowiązków wynikających z tej podmiotowości – jest spółka cywilna. Rozwiązanie (likwidacja) spółki cywilnej powoduje jednak, że traci ona podmiotowość prawnopodatkową. Analiza wskazanych przepisów prowadzi do wniosku, że osoby trzecie, w tym wspólnicy zlikwidowanej spółki cywilnej, nie są podatnikami podatku od towarów i usług z tytułu działalności prowadzonej przez spółkę. Zatem nie ma możliwości przeprowadzenia kontroli podatkowej z zakresu obowiązków wynikających z ustawy o podatku od towarów i usług w zlikwidowanej spółce cywilnej. Niezależnie od powyższego wskazać należy, iż stosownie do postanowień art. 86 § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej, podatnicy obowiązani do prowadzenia ksiąg podatkowych przechowują księgi i związane z ich prowadzeniem dokumenty do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego. W razie likwidacji lub rozwiązania osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej podmiot dokonujący jej likwidacji lub rozwiązania zawiadamia pisemnie właściwy organ podatkowy, nie później niż w ostatnim dniu istnienia tej osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej, o miejscu przechowywania ksiąg podatkowych oraz dokumentów związanych z ich prowadzeniem.

     

    Kontrola podatkowa z zakresu podatku VAT w stosunku do byłego wspólnika spółki cywilnej

     

    Reasumując, należy stwierdzić, że wspólnicy zlikwidowanej spółki cywilnej nie są podatnikami podatku od towarów i usług z tytułu działalności prowadzonej przez spółkę, zatem nie ma możliwości przeprowadzenia kontroli podatkowej z zakresu obowiązków wynikających z ustawy o podatku od towarów i usług w zlikwidowanej spółce cywilnej. Należy jednak pamiętać, że na gruncie przepisów Ordynacji podatkowej istnieje odpowiedzialność podatkowa osób trzecich. Oznacza to, że w świetle w szczególności art. 115 ww. ustawy nie wyklucza się prowadzenia z udziałem m. in. byłych wspólników spółki cywilnej postępowania podatkowego zmierzającego do weryfikacji rozliczeń podatkowych spółki w zakresie podatku od towarów i usług oraz obciążenia ich ewentualnymi zaległościami podatkowymi.

     

    Podstawa prawna:
    Art. 115, art. 281 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U.2012.749)
    Art. 15 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.2011.177.1054)

     

    Źródło:
    W powyższym artykule wykorzystano treść indywidualnej interpretacji podatkowej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 15 października 2007 roku, sygnatura ITPP1/443-107/07/AW, sip.mf.gov.pl.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE