Spis treści
Karta podatkowa
Karta podatkowa jest formą opodatkowania, która polega na opłacaniu stałej kwoty podatku niezależnie od wartości faktycznie uzyskiwanych przychodów. Jest szczególnie korzystna dla małych firm zatrudniających niewielu pracowników lub działających w małych miejscowościach – wysokość karty podatkowej rośnie wraz ze wzrostem zatrudnienia oraz ze wzrostem wielkości miejscowości, w której prowadzisz działalność.
UWAGA! Karta przysługuje tylko niektórym przedsiębiorcom oraz jest przyznawana na wniosek.
Kto może się rozliczać według karty podatkowej?
Wniosek o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej można złożyć, jeśli:
- prowadzisz działalność usługową lub wytwórczo-usługową, gastronomiczną, transportową, rozrywkową
- sprzedajesz posiłki domowe
- wykonujesz wolny zawód
- świadczysz usługi w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego, opieki domowej nad dziećmi i osobami chorymi lub usługi edukacyjne, polegające na udzielaniu lekcji na godziny.
Przy prowadzeniu działalności nie można jednak korzystać z usług osób niezatrudnionych przez siebie na podstawie umowy o pracę oraz z usług innych przedsiębiorstw i zakładów, chyba że chodzi o usługi specjalistyczne. Nie można też prowadzić innej pozarolniczej działalności gospodarczej, poza rodzajem działalności zgłoszonej we wniosku, ani wytwarzać wyrobów opodatkowanych podatkiem akcyzowym. Również małżonek nie może prowadzić działalności w tym samym zakresie co przedsiębiorca.
Działalność gospodarcza zgłoszona we wniosku o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej musi być prowadzona wyłącznie w Polsce.
Stawki karty podatkowej
Stawki karty podatkowej są określone kwotowo przez Ministra Finansów w obwieszczeniu w sprawie stawek karty podatkowej i są ogłaszane na każdy rok podatkowy.
Pamiętaj! Wysokość podatku konkretnego przedsiębiorcy opodatkowanego kartą podatkową ustala Naczelnik urzędu skarbowego w drodze decyzji.
Kiedy wpłacać podatek?
Podatek należy wpłacać co miesiąc do 7 dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni, a za grudzień do 28 grudnia danego roku.
Uprawnienia i obowiązki związane z kartą podatkową
Osoba rozliczająca się kartą podatkową jest zwolniona z prowadzenia ksiąg, składania zeznań podatkowych oraz wpłacania zaliczek na podatek dochodowy. Musisz natomiast wydawać na żądanie klienta rachunki i faktury, stwierdzające sprzedaż wyrobu, towaru lub wykonanie usługi, oraz przechowywać w kolejności numerów kopie tych rachunków i faktur w okresie pięciu lat podatkowych, licząc od końca roku, w którym wystawisz rachunek lub fakturę.