Art. 2 pkt 31 ustawy o VAT definiuje fakturę, natomiast art. 106e tej ustawy określa elementy (dane), które powinna zawierać. I tak, według ww przepisów, za fakturę uznaje się dokument w formie papierowej lub elektronicznej, który zawiera określone ustawą dane. Wśród nich powinny znaleźć się:
- data wystawienia,
- numer,
- imienia, nazwiska ewentualnie nazwy podatnika oraz nabywcy,
- adresów wyżej wymienionych,
- nazwy / rodzaju towaru / usługi,
- miary / ilości towaru/usługi,
- ceny,
- ceny ogółem.
Najwięcej wątpliwości budzi data wystawienia faktury, a dokładniej data dokonania / zakończenia dostawy towaru / usługi bądź też data otrzymania zapłaty za sprzedaż (jeśli jest inna od daty wystawienia). W tej sytuacji należy odnieść się do pojęcia "sprzedaż", które również definiuje art. 2 ustawy o VAT. Jako sprzedaż należy rozumieć odpłatne świadczenie usług lub dostawę towarów na terytorium kraju, a także eksport towaru lub wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (WDT). W związku z tym datę sprzedaży określa moment dokonania wymienionych wyżej czynności.
Data sprzedaży wg urzędników
Dyskusja na temat daty sprzedaży na fakturze miała swój początek jeszcze w ubiegłym roku (po nowelizacji rozporządzenia Ministra Finansów dotyczącego wystawiania faktur). Przedsiębiorcy zgłaszali swe wątpliwości do urzędów, które z kolei udzielały odpowiedzi w postaci interpretacji indywidualnych. Uzasadniono w nich, że określenie „data sprzedaży” jest poprawne.
Przykład: Interpretacja indywidualna z 24 maja 2013 roku (sygn. IPPP2/443-300/13-2/DG) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie.
„Wydaje się, że określenia data dokonania dostawy towarów, data zakończenia dostawy towarów, oraz data wykonania usługi odnoszą się do daty sprzedaży. Sprzedaż bowiem to, zgodnie z art. 2 pkt 22 Ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenia usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów. Data sprzedaży zaś, to nic innego jak określony, konkretny moment dokonania takiej sprzedaży (tj. dostawy towarów czy świadczenia usług). Jeżeli więc na fakturze widnieje określenie „data sprzedaży", to należy uznać je za określenie tożsame z datą wykonania usług czy datą dostawy towarów, gdyż w rzeczywistości sprowadzają się one do tego samego konkretnego momentu dokonania transakcji jaką jest sprzedaż. Tym samym, użycie na fakturze określenia data sprzedaży, która odpowiada dacie wykonania usługi lub dostawy towarów, nie stoi w sprzeczności z przepisami prawa podatkowego, a faktury tak sporządzone należy uznać za prawidłowe”.
Z powyższego wynika, że „data sprzedaży” jest równoznaczna z „datą dostawy towarów” i „datą wykonania usługi”. Konieczne jest w tym przypadku, aby „data sprzedaży” rzeczywiście odnosiła się do odpowiedniej czynności świadczonej przez przedsiębiorcę. Nie można więc nie uznać faktury, w której zwrot „data sprzedaży” odnosi się do momentu dokonania dostawy towaru lub wykonania usługi.