- Reklama -
środa, 20 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaBiznesDecyzja o własnej firmie? Podejmij ją świadomie

    Decyzja o własnej firmie? Podejmij ją świadomie

    Ocena opłacalności działalności gospodarczej w porównaniu z pracą na etacie

    Każdy, kto planuje założyć własną firmę, musi na wstępie odpowiedzieć na pytanie, czy samo zatrudnienie będzie dla niego bardziej opłacalne niż praca na etacie. Dla wielu samozatrudnionych decyzja o przejściu na własną działalność wynikała nie tylko z pobudek czysto ekonomicznych. Jak pokazuje badanie przeprowadzone przez Tax Care, właściciele mikrofirm widzą swoją pracę całkiem inaczej niż pracownicy etatowi i zdecydowanie częściej dostrzegają korzyści z pracy we własnej firmie w porównaniu z pracą na etacie: na lepsze zarobki wskazało 73 proc., na możliwość robienia tego, co się lubi – 65 proc., a na przyjemność samej pracy – 56 proc. Praca etatowa jest w oczach prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą monotonna, ale też mniej stresująca i w mniejszym stopniu obciążająca papierkową robotą. Analizując opłacalność własnej działalności należy brać pod uwagę zarówno czynniki ekonomiczne, jak i poza ekonomiczne.

    Przygotowanie biznesplanu

    Decydując się na założenie własnej firmy powinniśmy także dowiedzieć się,  jakie są koszty i obowiązki przy prowadzeniu działalności gospodarczej. Musimy np. sprawdzić, czy będziemy płatnikami VAT, czy obejmie nas obowiązek posiadania kasy fiskalnej, itp.  Dla oszacowania kosztów i zysków z działalności przydatny będzie biznesplan.

    Pomaga on wyznaczyć cele i metody działania, ocenić opłacalność planowanego przedsięwzięcia oraz oszacować ewentualne ryzyko niepowodzenia. Biznesplan jest ważnym dokumentem nie tylko w zaplanowaniu rozwoju działalności, ale także w przypadku starania się o pozyskanie środków na inwestycje np. z banku.

     

    Profesjonalne doradztwo biznesowe,  szkolenia oraz staże dla przyszłych przedsiębiorców  

    Możemy również skorzystać z profesjonalnego doradztwa biznesowego. Dzięki rozmowie z ekspertami możemy uzyskać cenne informacje związane z prowadzeniem własnej firmy. Porady na temat zakładania własnej firmy znajdziemy np. w Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej (niezbędne informacje znajdziemy na stronie właściwego dla naszego miejsca zamieszkania Wojewódzkiego Urzędu Pracy), w ramach Akademii PARP i usług doradczych Polskiego Funduszu Rozwoju czy w Bazie Usług Rozwojowych prowadzonej przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Możemy też skorzystać z programu Komisji Europejskiej Erasmus dla Młodych Przedsiębiorców.
    UWAGA! Wiek nie ma tutaj znaczenia- kilkumiesięczny (1 – 6 ms) staż w innym kraju UE u boku doświadczonego przedsiębiorcy może zdobyć początkujący przedsiębiorca, którego staż działalności gospodarczej nie przekracza 3 lat.


    Znalezienie funduszy na sfinansowanie działalności

    Podejmując decyzję o założeniu własnej firmy, musimy również sprawdzić, czy mamy na to odpowiednie fundusze. Musimy mieć środki finansowe na start naszej firmy, wynajem biura/zakładu, zakup wyposażenia, towarów, opłacenie biura rachunkowego, itp. Istotne jest to, że nie musimy finansować całej działalności z własnych oszczędności. Możemy skorzystać z form wsparcia dla przedsiębiorców.
     

    Źródło:

    Tax Care Badanie " Indeks Przedsiębiorczości"

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE