- Reklama -
piątek, 22 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPodatkiDłużnik podatkowy będzie wszystkim znany

    Dłużnik podatkowy będzie wszystkim znany

    KRS

    Przypomnimy, na wstępie, że zgodnie z treścią art. 55 ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym, do rejestru dłużników niewypłacalnych wpisuje się z urzędu: osoby fizyczne wykonujące działalność gospodarczą, jeżeli ogłoszono ich upadłość lub jeżeli wniosek o ogłoszenie ich upadłości został prawomocnie oddalony z tego powodu, że majątek niewypłacalnego dłużnika nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania albo umorzono prowadzoną przeciwko nim egzekucję sądową lub administracyjną z uwagi na fakt, iż z egzekucji nie uzyska się sumy wyższej od kosztów egzekucyjnych; wspólników ponoszących odpowiedzialność całym swoim majątkiem za zobowiązania spółki, z wyłączeniem komandytariuszy w spółce komandytowej, jeżeli ogłoszono jej upadłość lub jeżeli wniosek o ogłoszenie jej upadłości został prawomocnie oddalony z tego powodu, że majątek niewypłacalnego dłużnika nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania albo umorzono prowadzoną przeciwko nim egzekucję sądową lub administracyjną z uwagi na fakt, iż z egzekucji nie uzyska się sumy wyższej od kosztów egzekucyjnych; dłużników, którzy zostali zobowiązani do wyjawienia majątku w trybie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego o postępowaniu egzekucyjnym; osoby, które przez sąd upadłościowy zostały pozbawione prawa prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek oraz pełnienia funkcji członka rady nadzorczej, reprezentanta lub pełnomocnika w spółce handlowej, przedsiębiorstwie państwowym lub spółdzielni; dłużników, którzy zalegają z zapłatą ponad 6 miesięcy.

    Jakie nowe zestawienie dłużników pojawi się już niedługo?

    Chodzi oczywiście o Rejestr Dłużników Należności Publicznoprawnych. Wzorem KRDN byłby on całkowicie darmowy, a więc każdy z nas mógłby sprawdzić rzetelność spełniania obowiązków podatkowych swojego sąsiada czy przyjaciela bez konieczności uiszczania jakichkolwiek opłat. Rejestr będzie oczywiście funkcjonował w Internecie, tak aby dostęp do niego miała jak największa liczba odbiorców. 

    Podstawowym celem nowego rejestru jest zmuszenie dłużników podatkowych do uregulowania zobowiązań natury publicznoprawnej. Oczywiście zestawienie będzie odgrywało rolę środka psychologicznego, a nie typowo sankcyjnego. Dłużnik, który znajdzie się na liście, zdaniem pomysłodawców RDNP, ma chcieć się z niej jak najszybciej wypisać, a będzie to możliwe jedynie wtedy gdy zapłaci zaległe podatki. Ministerstwo Finansów twierdzi, że pomysł wprowadzenia nowego rejestru jest bardzo dobry, ponieważ z przeprowadzonych badań wynika, że blisko 12% dłużników spłaca swoje zobowiązania w bardzo krótkim czasie, jeśli tylko trafi do zestawienia dłużników. Być może wstyd z tego powodu jest silniejszym bodźcem niż komornik i toczące się sprawy sądowe.

    Wprowadzenie rejestru będzie odbywało się etapami, a na pierwszy ogień pójdą dłużnicy posiadający zaległości podatkowe, celne oraz wynikające z Kodeksu karnego skarbowego pobierane przez urzędy skarbowe i organy Służby Celnej. Warto już w tym miejscu dodać, że RDNP będzie związany z zadłużeniem powstałym w toku egzekucji administracyjnej, a nie cywilnoprawnej. W związku z tym w rejestrze pojawią się dłużnicy nie wykonujący zobowiązań podatkowych wynikających wprost z wydanych decyzji administracyjnych. Oczywiście do takiego zestawienia nie trafią osoby, których zobowiązanie podatkowe zostanie odroczone (a w zasadzie odroczony zostanie termin płatności takiego zobowiązania, rozłożone na raty lub gdy wykonanie decyzji administracyjnej zostanie wstrzymane. Co więcej, w rejestrze nie będą odnotowywane zobowiązania opiewające na kwotę niższą niż 500 zł. 

    Informacje o dłużnikach podatkowych

    W zestawieniu pojawią się dane dotyczące dłużnika, a także kwota zobowiązania, przy czym tylko należność główna, bez odsetek, kar pieniężnych i opłat wiążących się z niezapłaconym podatkiem. Jakie dokładnie informacje będziemy w stanie znaleźć w RDNP? Imię i nazwisko dłużnika, jego adres zamieszkania lub siedzibę firmy, ewentualną nazwę prowadzonej przez niego firmy, identyfikator podatkowy (NIP lub PESEL) oraz wysokość zobowiązania. Oczywiście wszystkie te dane będą na bieżąco uaktualniane. Jeżeli dłużnik ureguluje zaległe podatki, zostanie wykreślony z rejestru. 

    Powstanie Rejestru Dłużników Należności Publicznoprawnych wiąże się z nowelizacją ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji i niektórych innych ustaw, która czeka obecnie na powołanie nowego rządu. 

    Podstawa prawna:

    [art. 55 ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz.U. z 2013 r. Nr 1203 j.t.)]

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE