E-deklaracje, bo o nich mowa, są coraz bardziej popularną formą rozliczania się z polską skarbówką. Warto zaznaczyć, że tego typu rozwiązanie jest dostępne nie tylko dla osób fizycznych, ale także i osób prawnych. Jednocześnie ustawodawca nie zdecydował się na likwidację dotychczasowej metody przesyłania deklaracji podatkowych. Każdy podatnik może zatem samodzielnie i osobiście złożyć prawidłowo wypełnione zeznanie w swoim urzędzie skarbowym. Praktyka pokazuje jednak, że Polacy stają się coraz bardziej mobilni i nowocześni, jeśli chodzi o kwestie podatkowe.
Z elektronicznego systemu umożliwiającego poprawne rozliczenie osiągniętego dochodu skorzystało już ponad 3 miliony Polaków (w okresie od 1 do 31 stycznia 2014 r.). Taki wynik jest aż o 36% lepszy, niż w analogicznym ale ubiegłorocznym okresie. Widać zatem, że e-deklaracje są w naszym kraju coraz bardziej popularne. Początki nie były jednak zadowalające. Gdy nowa forma składania zeznań podatkowych została uruchomiona, tj. w 2008 r., chętnych na jej testowanie było niewielu, w styczniu 2008 r. do urzędów skarbowych wpłynęło za pośrednictwem systemu elektronicznego raptem 470 dokumentów. W porównaniu do tegorocznych danych widać więc kolosalną różnicę. Z roku na rok, liczba podatników korzystających z elektronicznej formy komunikacji z fiskusem stawała się coraz większa – w styczniu 2009 r. było ich 57021, w styczniu 2010 r. – 237203, w styczniu 2011 r.- 766750, w styczniu 2012 r. – 1100692, w styczniu 2013 r. – 2309285, zaś w styczniu 2014 r. dokładnie 3140603. Początek uruchamiania systemu nie był więc udany, jednak obecnie można mówić o dużym sukcesie.
Powyższe dane nie powinny być tak naprawdę zdziwieniem dla nikogo. System, raz że jest bardzo prosty w obsłudze (program jest pobierany ze strony Ministerstwa Finansów, prowadzi on użytkownika krok po kroku), dwa że oszczędza naprawdę dużo czasu. Kolejnym plusem jest szybkość uzyskiwanej nadpłaty podatku (oczywiście o ile w ogóle nam przysługuje) – w praktyce pieniędzy z urzędu skarbowego możemy spodziewać się na koncie bankowym już w ciągu tygodnia od dnia złożenia deklaracji przez Internet (w przypadku zwrotów dokonywanych metodą tradycyjną – za pośrednictwem przekazu pocztowego, podatnicy muszą czekać o wiele dłużej). Jak była mowa na początku, ustawodawca umożliwił rozliczanie się za pomocą e-deklaracji nie tylko w ramach podatku dochodowego (choć te są najczęstsze). Wśród formularzy podatkowych składanych w nowoczesnej formie komunikacyjnej wyróżnimy: PIT-11, PIT-28, PIT-37, PIT-4R oraz VAT-7. Warto też podkreślić, że z każdym kolejnym rokiem podatkowym system staje się coraz bardziej funkcjonalny (dodawane są do niego nowe rozwiązania i kolejne formularze), to z kolei przyczynia się do jego reklamy i zwiększania grona użytkowników. Na popularność e-deklaracji składa się także jeszcze jeden czynnik – codzienne zabieganie Polaków. Współczesny świat charakteryzuje się nieustanną gonitwą (głównie za tzw. karierą), która nie pozwala na marnotrawstwo czasu. W związku z tym aby ominąć żmudne kolejki, młodzi Polacy decydują się na skorzystanie z pomocy techniki w omawianym zakresie.