- Reklama -
środa, 20 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPodatkiEgzamin dla osób ubiegających się o uprawnienie do sporządzania świadectwa charakterystyki energetycznej...

    Egzamin dla osób ubiegających się o uprawnienie do sporządzania świadectwa charakterystyki energetycznej budynku

    Rozporządzenie stanowi realizację delegacji ustawy z dnia 19 września 2007 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane (Dz. U. Nr 191, poz. 1373), która wprowadziła przepisy określające zasady oceny energetycznej budynków (mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego, użyteczności publicznej, produkcyjnych i magazynowych), lokali mieszkalnych w budynkach, sposobu sporządzania świadectw energetycznych budynków oraz lokali mieszkalnych, kontroli kotłów, systemów klimatyzacji oraz instalacji ogrzewczych w budynkach lub lokalach mieszkalnych. Celem wprowadzenia tych przepisów było dostosowanie prawa krajowego do wymagań UE zawartych w Dyrektywie 2002/91/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 16 grudnia 2002 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (Dz. Urz. L 1 z 04.01.2003 s. 65; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne Rozdział 12, tom 2, s. 168).

    Zgodnie z rozporządzeniem szkolenie powinno składać się z części teoretycznej oraz praktycznej, a czas jego trwania może być krótszy niż 50 godzin – przy czym część praktyczna szkolenia powinna trwać nie mniej niż 8 godzin. Część teoretyczna jak sama nazwa wskazuje składa się z wykładów o tematyce zgodnej z zakresem programowym. Natomiast część praktyczna szkolenia składa się z ćwiczeń praktycznych, które mają na celu nabycie umiejętności sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej budynku, lokalu mieszkalnego oraz części budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno – użytkową. Osobie, która ukończyła szkolenie należy wydać zaświadczenie o ukończeniu szkolenia.

     Postępowanie egzaminacyjne składa się z dwóch etapów. Pierwszy z nich sprawdza, czy kandydat spełnia warunki dopuszczania do egzaminu uprawniającego do sporządzania świadectwa charakterystyki energetycznej. Drugi etap postępowania egzaminacyjnego składa się z części pisemnej – w formie testu jednokrotnego wyboru, obejmującego sprawdzenie znajomości zagadnień zawartych w programie egzaminu, którego zakres określa załącznik nr 3 rozporządzenia oraz części praktycznej – sprawdzającej umiejętności sporządzania świadectwa charakterystyki energetycznej.
     
    Wniosek o ubieganie się o uprawnienie do sporządzania świadectwa charakterystyki energetycznej należy składać do ministra – jednak nie później niż na 30 dni przed wyznaczonym terminem postępowania egzaminacyjnego. W przypadku, gdy wniosek wysyłany jest pocztą, w celu ustalenia wymaganego terminu decyduje data nadania korespondencji w placówce operatora publicznego. Do wniosku należy dołączyć dokumenty stwierdzające posiadane wykształcenie, wypełniony kwestionariusz osobowy (wzór określony w załączniku nr 4 do rozporządzenia), dokument potwierdzający spełnienie warunków oraz dowód wniesienia opłaty egzaminacyjnej za pierwszy etap.
     
    Egzamin zostaje przeprowadzony w terminie oraz miejscu wyznaczonym przez ministra. Komunikat o terminie i miejscu przeprowadzenia egzaminu ogłoszony zostaje na stronie internetowej urzędu obsługującego ministra – jednak nie później niż 60 dni przed wyznaczonym terminem egzaminu. Testy egzaminacyjne są oznaczone indywidualnym kodem. Czas trwania egzaminu dla części pisemnej wynosi 120 minut, natomiast dla części praktycznej przewidziane jest 180 minut.
     
    Wysokość opłaty za postępowanie egzaminacyjne nie może być wyższa niż 50% kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w roku poprzedzającym przeprowadzenie postępowania egzaminacyjnego, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Kandydat wnosi opłatę za postępowanie egzaminacyjne na wskazany rachunek urzędu obsługującego ministra.
     
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE