Dzieci i władza rodzicielska
Ewidencja ludności w Szwecji, oprócz informacji o nazwiskach i adresach wszystkich mieszkających w kraju osób, zawiera również inne dane personalne, takie jak stan cywilny czy obywatelstwo.
Urodzenie dziecka
Urodzenie dziecka zostaje zgłoszone przez szpital lub położną do Urzędu Skarbowego (Skatteverket).
Urząd Skarbowy rejestruje urodzenie dziecka w ewidencji ludności i dziecko otrzymuje wraz z dokonaniem wpisu numer ewidencyjny (personnummer). Jednocześnie zostają zarejestrowane obywatelstwo i ewentualnie nazwisko dziecka.
Miejsce urodzenia
Jako miejsce urodzenia rejestruje się parafię, w której zameldowana jest matka dziecka.
Ojcostwo
W przypadku, gdy rodzice dziecka pozostają w związku małżeńskim, jako ojciec dziecka zostaje zarejestrowany mąż matki. Jeśli rodzice nie są małżeństwem, najczęściej ustala się ojcostwo przez wspólne podpisanie dokumentu potwierdzającego ojcostwo w gminnej komisji do spraw socjalnych. Następnie komisja powiadamia o tym Urząd Skarbowy. Jeżeli ojcostwo zostało ustalone wyrokiem sądowym, sąd orzekający powiadamia o tym fakcie Urząd Skarbowy.
Obywatelstwo
W momencie wpisania dziecka do ewidencji ludności Urząd Skarbowy ustala jego obywatelstwo. Jeżeli matka dziecka jest obywatelką Szwecji, dziecko otrzymuje obywatelstwo szwedzkie. W przypadku, gdy ojciec jest obywatelem Szwecji i dziecko urodziło się w Szwecji, otrzymuje ono obywatelstwo szwedzkie. Dziecko uzyskuje obywatelstwo szwedzkie także wtedy, gdy jego ojciec będący obywatelem szwedzkim pozostaje w związku małżeńskim z matką dziecka mającą obce obywatelstwo. Jeżeli oboje rodzice są obywatelami obcego kraju, obywatelstwo dziecka ustala się według przepisów dotyczących obywatelstwa w kraju pochodzenia rodziców.
Podwójne obywatelstwo
W wypadku, gdy dziecko ma podwójne obywatelstwo i jedno z nich jest szwedzkie, tylko obywatelstwo szwedzkie zostaje zarejestrowane w ewidencji ludności.
Imię i nazwisko
Nazwisko Jeżeli rodzice dziecka noszą różne nazwiska, sami powinni powiadomić Urząd Skarbowy, jakie nazwisko będzie nosiło ich dziecko.
Władza rodzicielska to pojęcie prawne. Osoba posiadająca władzę rodzicielską decyduje w sprawach dotyczących dziecka. Władzy rodzicielskiej nie należy mylić z codzienną opieką nad dzieckiem. Dziecko podlega władzy rodzicielskiej do dnia swoich osiemnastych urodzin. Rodzice dziecka, którzy są małżeństwem, dzielą władzę rodzicielską. Jeżeli rodzice nie są małżeństwem, władzę rodzicielską sprawuje matka dziecka od momentu jego urodzenia.
Zgłoszenie wspólnej władzy rodzicielskiej
Wraz z potwierdzeniem ojcostwa rodzice mogą zgłosić, że będą wspólnie sprawować władzę rodzicielską. Mogą zrobić to w terminie późniejszym, pod warunkiem, że zarówno rodzice jak i dziecko mają obywatelstwo szwedzkie, a władza rodzicielska nie została już wcześniej zmieniona.
Władzę rodzicielską można też zmienić w innych przypadkach. Rodzice składają wówczas pisemne oświadczenie o tym, czy ma być to władza wspólna, czy też jednego z rodziców. Taka umowa musi zostać zatwierdzona przez gminną komisję do spraw socjalnych, która następnie powiadamia o tym Urząd Skarbowy.
Adopcja
Adopcję rejestruje się w ewidencji ludności. Adopcja orzeczona przez sąd w Szwecji zostaje zgłoszona do Urzędu Skarbowego przez dany sąd. W wypadku, gdy adopcja została przeprowadzona za granicą, rodzice adopcyjni winni są zgłosić przyjazd dziecka do Szwecji i przedstawić dokumenty potwierdzające adopcję.
Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej Urzędu Skarbowego: www.skatteverket.se lub pod numerem Działu Informacji 0771-567 567.
Elektroniczny dowód tożsamości (e-legitimation) Elektroniczny dowód tożsamości pozwala m.in. na:
-
planowanie urlopu rodzicielskiego,
-
zgłoszenie i złożenie wniosku o wypłaty z tytułu urlopu rodzicielskiego,
-
zgłoszenie i złożenie wniosku o wypłaty z tytułu opieki nad chorym dzieckiem,
-
złożenie zeznania podatkowego,
-
zgłoszenie i rozliczanie działalności gospodarczej.
www.forsakringskassan.se
www.skatteverket.se .