- Reklama -
środa, 20 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPodatkiFACTA – nowe zagrożenie?

    FACTA – nowe zagrożenie?

    Cel FACTA
    Celem FACTA jest identyfikacja amerykańskich podatników posiadających rachunki w zagranicznych instytucjach finansowych. Zakłada ona, że amerykański urząd skarbowy (IRS) będzie pozyskiwać informacje o inwestycjach osób, podlegających opodatkowaniu na terenie USA, bezpośrednio od instytucji finansowych, które obsługują amerykańskich klientów oraz od zagranicznych podmiotów niefinansowych znajdujących się w posiadaniu podmiotów amerykańskich. Ma to ułatwić amerykańskiej skarbówce walkę z nieuczciwymi podatnikami. Instytucja finansowa, która nie wywiąże się z obowiązków informacyjnych zostanie obciążona karą w wysokości 30% na wszystkie transakcje z i na rachunki zlokalizowane w USA. Niezastosowanie się do tych przepisów spowoduje więc praktycznie wykluczenie tego banku lub instytucji z amerykańskiego rynku finansowego.
    Co ma do tego Polska?

    Wydawałoby się, że Polaków ten problem nie dotyczy. Jednak pojęcie podatnik amerykański jest pojęciem bardzo szerokim obejmuje bowiem nie tylko obywateli USA ale także osoby pośrednio związane z tym krajem, np. posiadające obywatelstwo amerykańskie i status rezydenta Polski oraz posiadaczy Zielonej Karty. W związku z tym FACTA będzie miała wpływ także na instytucje finansowe w Polsce.


    FACTA niezgodna z przepisami UE i Polski

    Innym problemem jest fakt, że ustawa ta jest całkowicie niezgodna z regulacjami prawnymi, które obowiązują na terenie Unii Europejskiej a także w Polsce. Jak potwierdzają specjaliści ze Związku Banków Polskich FACTA ewidentnie narusza polskie prawo a dokładniej przepisy o ochronie tajemnicy bankowej i ochronie danych osobowych. 


    Jakie rozwiązania?

    W chwili obecnej trwają rozmowy pomiędzy USA a Unią Europejską na temat możliwości i zasad wprowadzenia zapisów FACTA do krajów wspólnoty. Niezależnie od tego pięć państw, czyli Francja, Niemcy, Włochy, Hiszpania oraz Wielka Brytania, zawarło z USA wstępne porozumienie, które zakłada, że wymagane informacje będą najpierw przekazywane do krajowych urzędów skarbowych a dopiero stamtąd do Stanów Zjednoczonych. Przedstawiciele polskich instytucji finansowych uważają, że wprowadzenie podobnego rozwiązania byłoby dla Polski najkorzystniejsze.

     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE