- Reklama -
środa, 20 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaBiznesFormy wspierania działalności innowacyjnej

    Formy wspierania działalności innowacyjnej

    Ustawa wprowadza przepisy, na podstawie których będzie kontynuowane udzielanie kredytu technologicznego. Z dniem 31 grudnia 2006 r. wygasła zgoda Komisji Europejskiej na realizację programu pomocowego w postaci kredytu technologicznego na podstawie obecnego brzemienia ustawy. Decyzja Komisji Europejskiej jest związana z wygaśnięciem z dniem 31 grudnia 2006 r. wspólnotowych wytycznych w sprawie udzielania krajowej pomocy regionalnej, do których dostosowany był program pomocowy i zastąpieniem ich nowymi wytycznymi Komisji Europejskiej. W związku z powyższym ustawa uwzględnia postanowienia rozporządzenia Komisji Europejskiej (WE) Nr 1628/2006 z dnia 24 października 2006 r. w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu w odniesieniu do regionalnej pomocy inwestycyjnej oraz w odniesieniu do finansowania usług doradczych za pomocą premii technologicznej, rozporządzenia Komisji (WE) Nr 70/2001/WE z dnia 12 stycznia 2001 r. w sprawie zastosowania art. 87 i 88 Traktatu WE w odniesieniu do pomocy państwa dla małych i średnich przedsiębiorstw (Dz. Urz. WE L 10 z 13.01.2001).

    Kredyt technologiczny udzielany będzie firmom przez banki komercyjne, a o jego częściowej spłacie, w postaci premii technologicznej, decydować będzie Bank Gospodarstwa Krajowego. W związku z doświadczeniami Banku Gospodarstwa Krajowego oraz zaistnieniem możliwości zasilenia Funduszu Kredytu Technologicznego ze środków funduszu strukturalnych, w wyniku uzgodnień z bankami, Minister Gospodarki proponuje, aby kredyt technologiczny był udzielany przez banki z ich środków własnych, a spłata połowy kapitału kredytu, lecz nie więcej niż 4 mln złotych, była dokonywana przez Bank Gospodarstwa Krajowego ze środków publicznych. Kredytu technologicznego będzie mógł udzielać każdy bank, który zawrze z Bankiem Gospodarstwa Krajowego umowę określającą zasady współpracy.Wniosek o przyznanie spłaty części kredytu technologicznego, w formie premii technologicznej, przedsiębiorcy będą składać za pośrednictwem banków, które będą sprawdzać kompletność i poprawność wniosków. Wyeliminowana zostanie konieczność rozpatrywania przez Bank Gospodarstwa Krajowego dużej ilości niepoprawnie przygotowanych wniosków. Ponadto Bank Gospodarstwa Krajowego zostanie odciążony od konieczności przeprowadzania analizy zdolności kredytowej przedsiębiorców.

    Udzielanie kredytu technologicznego przez banki komercyjne znacznie zwiększy dostęp do środków przeznaczonych na wdrożenie technologii. Do tej pory to Bank Gospodarstwa Krajowego był jedyną instytucją udzielającą zarówno kredytu na wdrożenie technologii, jak i decydującą o jego częściowym umorzeniu, co blokowało szybkie przyznawanie przedsiębiorcom kolejnych kredytów. Po wejściu w życie ustawy, BGK będzie dysponował środkami z Funduszu Kredytu Technologicznego jedynie na premię technologiczną. Kredyt technologiczny został ujęty w działaniu 4.3 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-2013 – Inwestycje w innowacyjne przedsięwzięcia. Ministerstwo Gospodarki szacuje, że z pieniędzy przeznaczonych na to działanie, w postaci premii technologicznej skorzysta, co najmniej 450 przedsiębiorstw.

    Maksymalna wysokość premii nie będzie mogła przekroczyć 4 mln zł oraz 70% kredytu w przypadku mikro i małych przedsiębiorstw oraz 60% kredytu przyznanego średnim firmom. Dofinansowanie zależeć będzie ponadto od wartości usług lub sprzedanych przez firmę towarów, jako efektów inwestycji technologicznej.

    Ustawa obniża z 50 do 40% wymagany udział usług badawczo-rozwojowych w ogólnej sprzedaży firm. Pozwoli to większej liczbie przedsiębiorców na ubieganie się o status centrum badawczo-rozwojowego.

    www.SerwisPrawa.pl

    Poprzedni artykuł
    Następny artykuł
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE