Karta podatkowa stanowi najprostszą formę opodatkowania. Ze względu na brak wymogu prowadzenia ewidencji zdarzeń gospodarczych posiada wielu zwolenników.
Karta podatkowa nie dla wszystkich
Analizując zagadnienia związane z opodatkowaniem na podstawie karty podatkowej, trzeba pamiętać o tym, że podstawowym kryterium warunkującym możliwość zastosowania tego rodzaju rozliczeń jest zakres działalności gospodarczej, jaką prowadzi podatnik. Należy w tym miejscu podkreślić, że wybór tej formy opodatkowania przysługuje przedsiębiorcom prowadzącym małych rozmiarów pozarolniczą działalność gospodarczą, o charakterze najczęściej usługowym, usługowo-wytwórczym lub handlowym. Z tej uproszczonej formy opodatkowania mogą skorzystać również przedsiębiorcy, którzy reprezentują tzw. wolne zawody. Szczegółowy wykaz rodzajów działalności gospodarczej z której przychody można opodatkować w formie karty podatkowej, został zamieszczony w załączniku nr 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Stanowi on tabelę miesięcznych stawek podatku dochodowego w formie karty podatkowej.
Podatnicy prowadzący działalność mogą być opodatkowani kartą podatkową, jeżeli:
– przy prowadzeniu działalności nie korzystają z usług osób nie zatrudnionych przez siebie na podstawie umowy o pracę, oraz z usług innych przedsiębiorstw i zakładów, chyba że chodzi o usługi specjalistyczne,
– nie prowadzą, poza jednym z rodzajów działalności wymienionej w art. 23, innej pozarolniczej działalności gospodarczej,
– małżonek podatnika nie prowadzi działalności w tym samym zakresie,
– nie wytwarzają wyrobów opodatkowanych podatkiem akcyzowym,
– zgłoszona działalność gospodarcza zgłoszona we wniosku, o opodatkowanie w formie karty, nie jest prowadzona poza terytorium Polski.
Stosowny wniosek
Jeśli spełnia się wymagane warunki by skorzystać z opodatkowania w formie karty podatkowej trzeba złożyć wniosek. Wniosek o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej, należy złożyć właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do 20 stycznia roku podatkowego, a w przypadku, gdy podatnik rozpoczyna działalność w trakcie roku podatkowego – przed rozpoczęciem działalności. Powinien on zawierać dane nie tylko przedsiębiorcy będącego wnioskodawcą, ale także szczegółowe informacje na temat działalności gospodarczej. Szczególnie istotne jest wskazanie zakresu działalności, a także wielkości zatrudnienia, gdyż są to czynniki warunkujące wysokość płaconej później karty podatkowej.
Uwaga! Wniosek składa się na formularzu PIT-16.
Warto zwrócić uwagę na to, że w przypadku prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej wniosek o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej składa jeden ze wspólników.
Elżbieta Węcławik, Tax Care
Dorota Kępka, księgowa Tax Care