Rozporządzenie w § 10 dopuszcza możliwość wystawiania faktur przez osoby, które nabywają towary i usługi od podatnika. Nabywca towarów lub usługi od podatnika może wystawić fakturę stwierdzającą dokonanie dostawy towarów lub świadczenie usług na jego rzecz, jeżeli zostaną spełnione wskazane w rozporządzeniu warunki:
a) jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym,
b) ma zawartą z dokonującym dostawy towarów lub świadczącym usługi umowę odpowiadającą niżej wymienionym warunkom, upoważniającą do wystawiania faktur, faktur korygujących i duplikatów – w imieniu i na rachunek dokonującego dostawy towarów lub usługodawcy.
Umowa upoważniająca do wystawienia faktury VAT w imieniu podatnika, powinna zawierać w szczególności postanowienia, iż podatnik dokonujący dostawy towarów lub świadczący usługi:
a) upoważnia nabywcę do wystawiania faktur, faktur korygujących i duplikatów, w jego imieniu i na jego rachunek,
b) nie będzie wystawiał faktur na rzecz nabywcy w okresie obowiązywania umowy,
c) poinformuje nabywcę w trybie natychmiastowym w przypadku wykreślenia go z rejestru jako podatnika VAT czynnego lub o zbyciu przedsiębiorstwa;
Ponadto umowa winna zawierać postanowienia, iż podatnik dokonujący nabycia towarów lub usług:
a) będzie wystawiał faktury, faktury korygujące i duplikaty zgodnie z obowiązującymi przepisami,
b) będzie przedstawiał drugiej stronie umowy oryginał i kopię faktury do jej akceptacji w formie podpisu, z tym że termin przedstawienia do akceptacji oryginału faktury ma tak być określony w umowie, aby było możliwe dokonanie terminowego rozliczenia podatku przez dokonującego dostawy towarów lub świadczącego usługi; kopia faktury pozostaje u dokonującego dostawy towarów lub świadczącego usługi,
c) poinformuje drugą stronę w trybie natychmiastowym w przypadku wykreślenia go z rejestru jako podatnika VAT czynnego lub o zbyciu przedsiębiorstwa;
Umowa winna posiadać określenie terminu jej obowiązywania, z tym że termin ten nie może być dłuższy niż jeden rok.
Faktura wystawiana na powyższych zasadach powinna dodatkowo zawierać informację, kto był wystawcą faktury i że wystawił ją w imieniu i na rachunek podatnika wymienionego w fakturze jako sprzedawca.
Bardzo często w praktyce występuje (mimo że nie przewidują tego przepisy), że przedsiębiorca upoważnia inną osobę do wystawiania określonych faktur VAT w ramach udzielonego na podstawie przepisów kodeksu cywilnego pełnomocnictwa do wystawiania faktur. W tym wypadku faktury są wystawiane w imieniu i na rzecz podatnika (i tylko w zakresie udzielonego umocowania). Praktyka taka może jednak budzić wątpliwości na tle przepisów podatkowych oraz w świetle regulacji ww. Rozporządzenia.
Należy także zaznaczyć, że żaden przepis prawa nie dopuszcza możliwości udzielenia pełnomocnictwa do wystawienia faktury we własnym imieniu, ale na rzecz innej osoby. Oznacza to, że upoważniony do wystawienia faktury nie może umieszczać na fakturze swoich danych w miejscu, gdzie powinny znaleźć się dane sprzedawcy lub usługodawcy. Zawsze w tym miejscu mają być dane sprzedającego lub świadczącego usługę, niezależnie od tego kto i na jakiej podstawie wystawia fakturę.