Spis treści
Ustawy, których dotyczy nowelizacja
Nowelizacja wprowadza zmiany w trzech ustawach, tj. w ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.), w ustawie z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2014 r. poz. 851, z późn. zm.) oraz w ustawie z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930, z późn. zm.).
Cel i konsekwencje zmiany dla płatników podatku i podatników
Celem podpisanej ustawy jest wprowadzenie do obowiązującego porządku prawnego zasady przekazywania administracji podatkowej informacji i deklaracji podatkowych oraz rocznego obliczenia podatku za pomocą środków komunikacji elektronicznej. W konsekwencji znowelizowana ustawa nakłada na płatników podatku dochodowego od osób fizycznych oraz na podatników i płatników podatku dochodowego od osób prawnych obowiązek składania tych dokumentów drogą elektroniczną.
Jak wskazano w Informacji w sprawie ustawy z dnia 26 września 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw , podstawowym celem ustawy jest usprawnienie procesów wymiany informacji między administracją podatkową a płatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych oraz innymi podmiotami obowiązanymi do składania informacji o dochodach (przychodach) osób fizycznych, a także podatnikami i płatnikami podatku dochodowego od osób prawnych. W ocenie projektodawców wdrożenie przewidzianych w ustawie rozwiązań bezpośrednio przyczyni się do budowy elektronicznej administracji podatkowej, umożliwi sprawną automatyczną wymianę informacji podatkowych, a także pozwoli na udostępnienie przez administrację podatkową usługi wstępnie wypełnionych zeznań podatkowych.
Wyjątki od zasady
W podatku dochodowym od osób fizycznych, prawo do złożenia deklaracji w formie dokumentu pisemnego przysługiwałoby (poza podatnikami tego podatku), niekorzystającym z usług biura rachunkowego, tym płatnikom podatku, w przypadku których obowiązek przekazania deklaracji, informacji lub rocznego obliczenia podatku za rok podatkowy istnieje w stosunku do nie więcej niż pięciu podatników.
Również w podatku dochodowym od osób prawnych prawo do złożenia zeznań i informacji podatkowych w formie dokumentu pisemnego przysługiwałoby tym podmiotom, które są zwolnione z obowiązkowej elektronicznej formy kontaktów z administracją podatkową, na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zróżnicowano terminy składania informacji podatkowych oraz rocznego obliczenia podatku, dla płatników podatku PIT, w zależności od formy ich przekazywania
Nowa ustawa przewiduje także zróżnicowanie terminów składania informacji podatkowych oraz rocznego obliczenia podatku, dla płatników podatku PIT, w zależności od formy ich przekazywania. Przedmiotowe dokumenty przesyłane administracji podatkowej za pomocą środków komunikacji elektronicznej mają być sporządzane i przekazywane do końca lutego roku następującego po roku podatkowym. Natomiast informacje oraz roczne obliczenie podatku składane w formie dokumentu pisemnego mają być sporządzane i przekazywane do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym.
Zmiany w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne
Poza zmianami związanymi z wprowadzeniem zasady przekazywania administracji podatkowej deklaracji podatkowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, nowa ustawa przewiduje także zmianę w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne polegającą na wprowadzeniu obowiązku składania informacji o zmianach we wniosku o zastosowanie karty podatkowej oraz informacji o likwidacji prowadzonej działalności według wzoru ustalonego rozporządzeniem ministra właściwego do spraw finansów publicznych.
Wejście ustawy w życie
Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2015 r. Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu nadanym nowelizacją znajdą zastosowanie do dochodów uzyskanych (strat poniesionych) począwszy od dnia 1 stycznia 2014 r.
Podstawa prawna:
Art. 1, art. 2, art. 3, art. 4, art. 5 ustawy z dnia 26 września 2014 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw.
Źródło:
Powyższy tekst sporządzono w oparciu o tekst ustawy z dnia 26 września 2014 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw, a także w oparciu o Informację w sprawie ustawy z dnia 26 września 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw, dostępnej pod adresem http://www.prezydent.pl/, oraz w oparciu o opinię do ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (druk nr 721) sporządzonej przez Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.