Warto o tym pamiętać, z uwagi na to, że już niedużo czasu zostało na rozliczenie się z fiskusem. Do końca kwietnia należy złożyć w urzędzie skarbowym rozliczenie podatku za 2013 rok.
Pobyt na turnusie rehabilitacyjnym, a ulga rehabilitacyjna
W zeznaniu podatkowym za 2013 rok, podatnik może skorzystać m.in. z ulgi rehabilitacyjnej. Na podstawie przepisów z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – od podstawy opodatkowania można odliczyć kwoty wydatków na cele rehabilitacyjne, jakie poniósł podatnik będący osobą niepełnosprawną lub podatnik, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne. Odliczeniu od dochodu podlegają tylko określone wydatki poniesione w trakcie roku podatkowego. Nie każdy wydatek dotyczący osoby niepełnosprawnej uprawnia do odliczeń w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Wydatki poniesione na pobyt na turnusie rehabilitacyjnym uprawniają do odliczeń w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Co więcej, należą one do wydatków nielimitowanych, co oznacza, że w zeznaniu podatkowym można odliczyć cały koszt pobytu. Aby móc skorzystać z tej ulgi, należy posiadać dokumenty stwierdzające poniesienie tych kosztów (np. fakturę).
Kto może skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej?
Jak wskazano powyżej podatnik może skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej, w przypadku, gdy posiada orzeczenie o niepełnosprawności. W rozumieniu tej ustawy, przez osobę niepełnosprawną należy rozumieć osobę, która posiada:
- orzeczenie o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności określonych w odrębnych przepisach , lub
- decyzję przyznającą rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną, albo
- orzeczenia o niepełnosprawności, wydane na podstawie odrębnych przepisów, w przypadku gdy osoba ta nie ukończyła 16 roku życia.
Z odliczenia od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej mają prawo także skorzystać także osoby, na których utrzymaniu pozostają następujące osoby niepełnosprawne: współmałżonek, dzieci własne i przysposobione, dzieci obce przyjęte na wychowanie, pasierbowie, rodzice, rodzice współmałżonka, rodzeństwo, ojczym, macocha, zięciowie i synowe – jeżeli w roku podatkowym dochody tych osób niepełnosprawnych nie przekraczają kwoty 9.120 zł. Do kwoty 9.120 zł wlicza się wszystkie dochody również te, które są zwolnione od podatku, np. zapomogi.